Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur länge ruvar hönan?  (läst 2905 gånger)

annatorjas

  • Inlägg: 2
Hur länge ruvar hönan?
« skrivet: 18 jun-08 kl 15:24 »
Min blommehöna har nu fått fyra friska kyklingar! ;D men det ligger fortfarande ägg uder henne, hur länge ska man låta dom ligga?
Vad ska man ge kyklingarna att äta?
Gör det något om man bär dom när dom bara är en dag gammla eller bör man låta dom vara?

MVH Anna

sallyomolly

  • Gäst
SV: Hur länge ruvar hönan?
« Svar #1 skrivet: 18 jun-08 kl 15:50 »
Ligger hon fortfarande på dem så låt henne hållas ett par dagar till. Jag brukar ge dem allfoder som är för kycklingar men en del mosar kokt ägg och ger undulatfrön. Hönan brukar vilja skydda och sköta sina små så hon blir nog orolig om man tar upp dem.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

668 gäster, 2 användare
Besksöta, NESSEN

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser