Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Hampa som isolering  (läst 1815 gånger)

Anacreon

  • Inlägg: 29
    • Uppland
    • www.essmar.se
Hampa som isolering
« skrivet: 01 jun-08 kl 07:40 »
Är det någon som har erfarenhet av att isolera med hampa? Jag behöver isolera om vinden på mitt gamla timmerhus. Anledningen till att jag överväger hampa är att jag har problem med mös, har hört att mössen skyr hampan. Någon som vet om det stämmer? är det någons om också vet var man kan få tag i hampa, Jag bor i enköpingtrakten? 
Min tredje säsong som biodlare det roligaste jag någonsin gjort..

hanne

  • Inlägg: 63
    • Småland
SV: Hampa som isolering
« Svar #1 skrivet: 22 sep-08 kl 05:27 »

hanne

  • Inlägg: 63
    • Småland
SV: Hampa som isolering
« Svar #2 skrivet: 22 sep-08 kl 07:16 »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

620 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser