Detta är en drog :)

Startat av Maria1xx, 28 Apr-08 kl 10:44

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Maria1xx

Började så fint med 1 tupp och 4 hönor av rasen Dv Kochin.

Ooopps så det blev :-[

I nuläget är det:

7 st Dv Kochin  ( inte så stor ökning ändå) ;)

10 st Brahma

9 st av rasen Tysk Dvärg

4 st Japanska Vaktlar

24 st ägg i kläckaren med 17 Brahma ägg och 7 Dv Kochin ägg  ( hoppas innerligen på gott resultat)

Och är i sökandet efter ytterligare en ny ras :-[

Min man har dumförklarat mig för länge sedan.............


Hönsgalna Maria.
Här på gården finns två hundar, en hankatt,   
en hamster och en massa dammråttor.
Vi har 3 barn födda -99,  -04, -10.

Hönsakadurra

Känner så tydligt igen mig, började här med :
1 höna med 8 kycklingar Dvärg Wyandotte. Nästa hopp blev
30 kycklingar, Araucana, Maran och Sumatra/Yokohama blandning, sen
4 hönor och 1 tupp Dvärg Wyandotte, ytterligare
8 st kycklingar Isbar och Araucana och
7 ägg under surhöna (Dvärg Wyandotte) och nu är jag på gång och ska beställa
30 ägg till (Isbar och Araucana)...

Det skapar verkligen ett beroende och jag har oxå en respektive som flinar åt mig (och skakar på huvudet). Man tillbringar ju flera timmar ute i stallet  ;)
Vallegården - En liten gård på Österlen, Skåne.
Besök oss live eller på www.vallegården.net
OBS. SÄLJER INGA AVELSÄGG!!!

Maria1xx

 ;D  Kul att jag inte är den enda som blir dumförklarad av sin respektive ;D

Här på gården finns två hundar, en hankatt,   
en hamster och en massa dammråttor.
Vi har 3 barn födda -99,  -04, -10.

fjäderfän

jag blev dumförklarade första veckan av min sambo att jag hade så mycket djur men nu har han vant sej
har 60 kycklingar i förådet och väntar 30 till i morron och sen så rullar det på har kläckning varje vecka och det är allt mellan 10-20st ägg som ska kläckas.
sambo har 2 barn Tindra och Mio.  4hästar och 4katter

Stavern

Hej alla "missbrukare"

Ser verkligen fram emot o bli beroende!!!! Min sambo ser oroligt på mej varje gång jag sitter här inne o kollar runt...hehe. Är vel inte helt enig i att det er såååå spännande med HÖNS!  :o

Jaja..han har ju i alla fall gått med på o mata dom när jag er bortrest i jobbet....han tycker ju om o äta ägg i allafall...

Har hållit på o tjatat i nåt år nu om detta....och med tanke på att jag var tvungen o tjata 2år innan vi skaffade våran Jack Russell tik, som för övrigt är hans lilla Beeeeeeebis, så ser det ju ut som om det kan bli veeeeeldigt spännande med höns, bara jag tjatar liiiite till!!


Alternativ är min absoluta favoritsida!!!!.....har lärt mej massor, i tillägg till o läst massa böcker förstås. :P
Kul o veta att det är så många som är lika galen som jag när det gäller höns 8)

Från en med hönshjärna ;D
Svensk kille i Norge... Bor på småbruk söder om Oslo. Bor tillsammans med mannen, Jack Russel tiken Vera, Isbarhöns, Skånsk Blomme och ett dvärg Kochin par

Ce

Ja, här är man verkligen i gott sällskap! Tur att "alternativ" finns!

Ett ställe där man inte behöver förklara att det är underbart  - och kan ta timmar - att bara sitta och kolla hur hönsen fungerar i flocken!
Och när kycklingarna är på gång så flyttar vi ju alla - mer eller mindre - ut i hönshuset - det är det inte heller så många av ens vänner som förstår sig på!

//CE
Åsbohöns(genbank) i Södra Stockholm - tupp och 7 hönor

kossan

Avlar på faverolle, svart koppar maran och vaktlar! Har katterna Rosa och Kurt!
www.bokedalensparadis.blogspot.com

Lotus

Hej!

Jag är på väg in i missbruket och det känns härligt! Som att ha ett helt smörgåsbord framför sig! Har tre Australorper och söker andra  raser. Kanske Sussex, kanske Wyandotte, kanske Orphington, kanske Brahma, kanske Maran.... Känns bra att det finns så många hönstokiga här!

bea

Hmmm känner igen mig  ;D
Det började för 8 år sedan....skulle bara ha en eller 2.
Gick och kollade i stallarna hos uppfödaren bestämmde vilken ras jag skulle ha :-[
Sen kom vi ut till kläckaren... han drog ut låda efter låda och visade kycklingarna ::)
Då var jag bara tvundgen att ha " en sån och en sån och en sån och en sån"
5st blev det första svepet en vit leghorn (still alive and kicking) 2ölänningar en sebright (still alive and kicking) 2 hedemora .....sen rullade det bara på.
Har dock inte så stort så jag har bytt raser men orginalgänget blev kvar.
utav dom fastnade man ju mer och mindre för de olika raserna....vem kunde trott då att de är så stor skillnad på mentalitet mm på höns  ???
Men de raser som nu ligger mig varmast om hjärtat är sebright , ölänningar ,dvärgkochin ,lohman vit.
Mannen hade föga höns intresse....men vi hade kommit överens om att minigris eller kycklingar skulle vi ha när vi flyttat till hus....så vi åkte till en som hade båda och höns blev det!!
Han har väl inte jätte stort intresse men han tycker som jag mer och mindre om de olika raserna.
Så sebrightarna i kläckaren är något vi faktiskt båda velat lika mycket.
Brahma hade vi ett tag (då hade han fått vara med och bestämma)
vad är det med männ och stora djur??
Iaf så döptes tuppen till Falcon efter favorit ölen av maken och ilsk blev han ....han flög på allt och alla tillslut....men innan min man sett det med egna ögon så trodde han inte på mig.....sorg var det den dagen han fick flytta....och vi som hört att brahma tuppar skulle vara såååå snälla :-\
Men kuuuul är det skulle inte kunna tänka mig att vara utan!!!!
Det är så roligt att det finns fler ;)

ivigtut

Min sambo såg motligt road ut när jag sa att vi får fixa till utedasset för det kommer två dvärghöns.
Den historian har jag redan berättat.

Så jag började titta lite i datorn och hamnade här och oj vad spännande.
När någon skriver om just sin favorit så blir man lite barnslig och säger en sån vill jag också ha. Sen blir det kanske en sån eller en sån.

Sambon var måttligt imponerad, att jag har betalat 300 kr för två dvärg chocin (tupp och höna). Fast dom var ju lite charmiga och söta tyckte han.
Sen smög jag in två Acarano höns, har inte talat om vad jag har get, bäst så. Han muttrar svarta pengar. Sen hjälper han till och klurar på hur man enklast bygger ett rede och andra saker, vilket han tycker är kul. ;D

Han har sagt att jag får ha max 10 hönor fast det är 6 för många.(Tror han) ;)

Han har lite lång tillvägnings sträcka. Men när han blir varm i kläderna då ni.
Just nu gnatar vi kärvenligt om vem som ska döpa hönorna och vad de ska heta.

Vännerna är redan på det klara med att jag är lite udda.  :D
Mina kunder tycker att det är roligt att höra om mina höns bravader.  ;D

Skytten

Kul att hönstokeriet sprider sig igen, i min barndom hade alla på landet höns och en del i tätorten oxå, sedan minskade åkomman tyvärr, kul att den är tillbaka.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Stavern

Citat från: Skytten skrivet 01 Maj-08 kl 06:33
Kul att hönstokeriet sprider sig igen, i min barndom hade alla på landet höns och en del i tätorten oxå, sedan minskade åkomman tyvärr, kul att den är tillbaka.

Hahahaha...ja epedemier kommer ju o går...men denna hoppas jag har kommit för att stanna...i allafall hos mej!!!! kan inte vänta längre snart...men vi letar men ljus o lykta efter en liten gård eller hus på landet....o när den dagen kommer så är det hönshus som er prioritet nr 1!!!! Renovering av ev badrum o kök får vänta!!!! hahaha.....
Svensk kille i Norge... Bor på småbruk söder om Oslo. Bor tillsammans med mannen, Jack Russel tiken Vera, Isbarhöns, Skånsk Blomme och ett dvärg Kochin par

chili

Det låter som om det är mest tjejer som har problem med att deras män inte förstår dem?

Hos mig är det tvärtom, det är jag som är intresserad och min fru som struntar fullständigt i hönsintresset.

/Chili
Bor i Norrtälje med fru och barn. Har isbar. Vill ha maran.

pernilla70

Här är vi lika tokiga båda två. Även barnen gillar att va där ute i hönshuset.
Vi började med 2 svarthöns i januari. Men en tupp behövde de ju oxå såklart.

Idag har vi
7 dv kochin
5 arucana 5 mån
5 hollänska vithättor kycklingar.
4 silkeskycklingar
8 japanska vaktlar vuxna
13 vaktelbebisar
3 bohusdals svartkycklingar
2 st yokohama/fönix blandiskycklingar
15 lohman höns å 1 tupp
1 höna och 1 tupp hamburger
1 paduankyckling å
ca 50 ägg i kläckaren
Tillsaken hör att jag idag hämtade 20 kalkonkycklingar. Bilen luktade inte gott.

Så vist är det en drog. Hittade min sambo i hönshuset hos kalkonerna i kväll.
Där hadde han suttit en timma och bara tittat å pratat med hönorna.
Kramiz

Bor på en gård med sambo och 2 killar. Vi har 3 hästar, Texelfår, 2 labradorer, 6 katter, skånegäss, Kalkoner Pekingankor och en drös med höns.

Maria1xx

Här på gården finns två hundar, en hankatt,   
en hamster och en massa dammråttor.
Vi har 3 barn födda -99,  -04, -10.

yezzika

Citat från: bea skrivet 29 Apr-08 kl 08:12
Brahma hade vi ett tag (då hade han fått vara med och bestämma)
vad är det med männ och stora djur??

Jadu!
Hade samma "problem" när jag skaffade höns 1:a ggn.
Skulle jag ha höns så skulle minsann sambon oxå ha en ;D
Och han hade sett vad för något han skulle ha, en Brahmahöna, brun- rapphönsfärgad har jag för mig att det heter, för den såg ut som en rovfågel = häftig fågel!
Han fick sin höna & hon döptes till Hökan. (sen så "råkade" :-[ jag även få med en tupp, hon måste ju ha en man)
Bor i det röda huset med man, 2 barn. Har 2 hästar & höns av raserna New Hampshire, Vorwerk

Bovanägare

Det känns som man är i gott sällskap. Har alltid älskat höns och nu jobbar jag med dem,så kan det gå!

Prosit

Hur då jobbar med dem??? Det vill jag också göra! Vad gör du?
Har sex hönor i lekstugan mitt i villakvarteren i Stockholm. Har nu äntligen skaffat hund och hönorna har hamnat på undantag.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 232 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
addebadde