Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Nattgående vindkraftverk  (läst 2699 gånger)

nendil

  • Inlägg: 6
  • slöjdlärare och smed
    • Västergötland
Nattgående vindkraftverk
« skrivet: 11 feb-08 kl 16:54 »
tjo

Att upprätta ett vindkraftverk vore ju en dröm, men jag tror att jag skulle få avslag, eftersom jag bor på en tättbyggd ö på västkusten.

MEN om man skulle resa ett vindkraftverk som inte är igång dagtid, dvs att den har fällt ihop sina rotorblad och bara står stilla under dagen. Och när natten kommer så fällt rotorbladen ut och vindkraftverket kan snurra på.
Borde inte denna lösningen få grannar och beslutande ämbetsmän, att bevilja ett vindkraftverk i en tätbyggd by?

Inte lika många fåglar torde dödas av dessa monster med flaxande armar, pga de flesta fåglar sover under natten. Fast den har en stor nackdel, ingen energi tillförsel på natten.

/Anton Linder
« Senast ändrad: 11 feb-08 kl 17:51 av nendil »
Kursdeltagare sökes till smideskurser för nybörjare, amatrörer, fortutbildning för slöjdlärare i vår. Smedjan är belägen i Linnestaden i Göteborg.

PowerMizer

  • Inlägg: 223
  • Lätta drag av miljömupperi. Tänder på sol o vind
    • Lappland
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #1 skrivet: 11 feb-08 kl 20:45 »
Annorlunda tanke! Inte fel, men den passar nog inte in i tjänstemännens rigida mall. Jag trodde först att du menade att "svartbygge"! ;D En mast som i nattens mörker blev en stor glupande el-ulv! :)

Jag tycker du ska försöka få med gubbarna på din idé! Försök bara få den tyst så inte grannarna gnölar så fasligt..
/PowerMizer
"Those that giveup freedom for security shall have neither."
-Abraham Lincoln

Filip Skräplund

  • Inlägg: 4577
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #2 skrivet: 11 feb-08 kl 20:54 »
Tyvärr blåser det mycket mindre på natten än på dagen, utom vid större oväder, och då brukar man ofta få stänga ner vindkraftverket ändå för att undvika skador.

På tal om vindkraft så såg jag en länk häromdagen med ett lite ovanligt projekt: http://www.magenn.com/technology.php
"I never did give anybody hell. I just gave them the truth and they thought it was hell."  Harry S. Truman

Tompaiuppsala

  • Inlägg: 397
  • Vill så det värker!
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #3 skrivet: 11 feb-08 kl 20:56 »
Vilket slöseri att ha ett vindkraftverk som är ur drift dagtid!

Du kan inte prata med grannarna där fler kan bli delägare?

Ibland blir jag trött på alla vindkraftsmotståndare. Ett vindkraftverk ger ren energi och lämnar inget avfall. Ett vindkraftverk kan alltid monteras ned och skadan på naturen är minimal.
Man kan fråga sig vad som är bäst. Att neka vindkraftsbyggen för några fåglar när hela jordklotet står under ett stort miljöhot.

Ska vi överleva kanske det är värt några fåglar (och grannar) för att förhindra en stor miljökatastrof!?

Zigge

  • Inlägg: 601
    • 24volt.eu
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #4 skrivet: 12 feb-08 kl 23:12 »
Jag håller med Tompa och dessutom är det inte så vanligt att fåglar blir dödade av turbinen. Tidigare när man använde fackverksmaster byggde mindre fåglar bo i dem och då kunde rovfåglar som jagade småfåglar bli träffade av turbinbladen, annars väljer fåglar att inte flyga in i turbinen.

Något som däremot tar död på betydligt fler fåglar är fönster som de flyger in i. Med tanke på fågelargumentet mot vindkraft bör fönster på alla hus förbjudas i så fall.
Nästa motargument är att vindkraftverk skuggar marken. Inte bra! Vi måste alltså kalhugga alla skogar och riva alla byggnader.
Det kanske tyngsta argumentet mot vindkraftverk är att de låter. Ska vi tysta allt som låter måste vi förbjuda alla typer av fordon, inkl. hästar, människor som pratar och som går utan att smyga, telefoner som ringer, musik som spelar, radio, TV, o.s.v.

Att vindkraft som är det absolut renaste sättet för elframställning ska falla för miljöargument är något bland det mest bisarra man kan tänka sig.

 

johole

  • Inlägg: 191
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #5 skrivet: 14 feb-08 kl 13:00 »
Fågeldöd i USA på ett år:
Elektrisk transmisjon og distribusjonslinjer : 130-170 millioner
Bilar : 60-80 millioner 
Kollisjon med høye bygninger : 100mil-1000mill

Kommunikasjonsmaster med belysning(mobil-telefon..):40-50 mill
Sprøytemidler fra jordbruk :  67 mil

Huskatter og villkatter : 40 mill



" A 1986 study found that 69 million birds flew though the San Gorgonio Pass during the Spring and Fall migrations. During both migrating seasons, only 38 dead birds were found during that typical year, representing only 0.00006% of the migrating population. "

http://www.awea.org/smallwind/sagrillo/swbirds.html


"The only known site with bird collision problems is located in the Altamont Pass in California. Even there, collisions are not common, but they are of extra concern because the species involved are protected by law. "

http://www.windpower.org/en/tour/env/birds.htm

http://www.currykerlinger.com/studies.htm

http://www.currykerlinger.com/windpower.htm

http://www.currykerlinger.com/birds.htm

http://www.abcbirds.org/abcprograms/policy/wind/wind_policy.html

http://www.wind-energie.de/en/topics/protection-of-birds/

http://www.technologyreview.com/Energy/18167/

Det er sannsynligvis Altamon Pass og Tarifa som har skapt mytene om vindsnurror som den store fågeldødaren :
"Of the thousands of existing wind farm sites around the world, there are really only two (Altamont Pass in California and Tarifa in Spain) where bird casualties have been a significant problem and only two (both in West Virginia, USA) where bat casualties are a problem"

http://www.onlineopinion.com.au/view.asp?article=3057




http://www.windpower.org/en/tour/env/sound.htm

« Senast ändrad: 14 feb-08 kl 13:11 av johole »

nendil

  • Inlägg: 6
  • slöjdlärare och smed
    • Västergötland
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #6 skrivet: 18 feb-08 kl 18:18 »
Ja, tanken med ett nattgående vindkraftverk är ju inte idealiskt, men kanske en lösning tills lagarna ändas angående vindkraftverk.

Fördelen med ett nattgående vinkraftverk är ju det att fåglar inte flyger runt så mycket då, och att man slipper se flaxande vindkraftverk i en idyllisk skärgård.

Men jag tror att det inte är mycket enklare att resa något som liknar ett 3G mast, än att resa ett vindkraftverk...antar jag.
Kursdeltagare sökes till smideskurser för nybörjare, amatrörer, fortutbildning för slöjdlärare i vår. Smedjan är belägen i Linnestaden i Göteborg.

Filip Skräplund

  • Inlägg: 4577
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #7 skrivet: 18 feb-08 kl 18:28 »
Det finns planer på vindkraftverk i skogsområden, troligen blir masterna lite högre än vanligt för att komma upp luftlager med mindre turbulens.
Där syns inte masterna långt pga skogen och det finns få eller inga bostadshus i närheten.
"I never did give anybody hell. I just gave them the truth and they thought it was hell."  Harry S. Truman

Brifus

  • Inlägg: 486
  • Capybara
    • http://www.capybarasweden.se
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #8 skrivet: 20 feb-08 kl 16:16 »
Hejsan,

Nendil titta på mitt verticala vindkraftverk, det är ett vindkraftverk som är ljudlöst och inte har några vingar som står ut och stör omgivningen. Detta vindkraftverk kan vara igång dag som natt.

Om du tänker på ett sådant här vindkraftverk, så är det nog lättare för dig att få ett byggnadstillstånd och få med dig grannarna på att du skall skaffa ett vindkraftverk.

Tyst och fridfult och inga vingar som man måste taga hänsyn till, skonsammare mot fåglar och dyligt.

Själv skall jag bygga upp detta vindkraftverk i Väröbacka (Varbergs Kommun, Hallands Län). Mitt system kommer att vara ett off-grid system, alltså ej inkopplat på elnätet. Nu väntar jag bara på en offert på systemet.

Capybara sökes. http://www.capybarasweden.se
Vi har gjort en egen TOOLBAR. ladda gärna ner den till er dator. http://capybarasweden.ourtoolbar.com/ Tack på för hand Mvh Janne

K.A.J

  • Inlägg: 786
  • På flygfotorunda.
    • Skåne
    • K.A.J:s Hemsida ; Vilda Webben
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #9 skrivet: 21 feb-08 kl 18:16 »
Förstår inte varför folk blir så störda av vingar? Eftersom det är den "svepta ytan" som avgör effekten, man kan inte få ut mer effekt än vad som finns i den yta som respektive vindkraftverk "sveper exponerar" för vinden. Hur stor yta mot vinden har det visade verket? Tycker det ser litet ut. Vid vilken vindstyrka uppnås den nämnda effekten? Har själv provat att bygga savoniusrotor men det blir så liten yta mot vinden i för hållande till materialåtgång att det blir en tung klumpig och ineffektiv anordning och det visade verket verkar var av liknande typ.

Ge lite bättre bild och textiformation så är det lättare att bilda sej en uppfattning om det kan vara något av intresse. Tills vidare är jag något skeptisk.

K.A.J
Det är lättvindigare att förlöjliga än att undersöka, men inte så givande!

K.A.J

Brifus

  • Inlägg: 486
  • Capybara
    • http://www.capybarasweden.se
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #10 skrivet: 21 feb-08 kl 18:23 »
Jag vet inte om det var mitt verticala vindkraftverk du menade K.A.J. men om det var det, så jobbar jag på att få fram mer info om det, har inte så mycket änn, men det kommer snart.

Mvh
Janne
Capybara sökes. http://www.capybarasweden.se
Vi har gjort en egen TOOLBAR. ladda gärna ner den till er dator. http://capybarasweden.ourtoolbar.com/ Tack på för hand Mvh Janne

nendil

  • Inlägg: 6
  • slöjdlärare och smed
    • Västergötland
SV: Nattgående vindkraftverk
« Svar #11 skrivet: 24 feb-08 kl 14:17 »
Tjena Brifus

du borde kolla på denna sidan: http://www.go.to/vindkraft  den tar upp b.la upp en effektkurva på Savonuisrotorn, och andra vindkraftverk. I stort så är Savonuisrotorn lämpad för att stå på marken, och övanför en sluttning, effekten är inte den bästa vid höga vindhastigheter.

om du vill ändå göra en Savonuisrotorn så kan du göra en i av gamla oljefat (som står beskrivet i http://www.go.to/vindkraft) annars så kan du ta inspiration av de galna amerikanerna (fult men funktionellt): http://www.instructables.com/id/Cardboard-Savonius-turbine/

mvh anton
Kursdeltagare sökes till smideskurser för nybörjare, amatrörer, fortutbildning för slöjdlärare i vår. Smedjan är belägen i Linnestaden i Göteborg.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

697 gäster, 1 användare
beekeepern

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superinspirerande! Nu är jag prenumerant!
/ Pia T

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser