Vi som har/föder upp påfåglar

Startat av Sabelpoot, 11 Jan-08 kl 20:20

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Paradisgården

Har nu en tupp och två hönor av blå påfågel. Sju ägg ligger just nu under ett par samruvande vanliga hönor. Hoppas det blir bebisar och att påfåglarna lägger fler ägg och själva lägger sig nästa gång.
Har man, liten gossunge, 4 katter, höns, kaniner och påfåglar. Bor på liten "gård" på landet i Skaraborg.

supersemlan

 Hej Jag söker efter påfågelhonor, helst två men det går med en också.
Finns det någon som vet var jag kan få köpa dessa? Jag har en 11 år gammal påfågeltupp som nu är utan fru,
han har bott hos oss i 10 år nu, går lös på gården och sover på en hanbjälke 10m upp i ladhustaket,
Tar gärna emot tips var jag kan köpa påfågelägg också :) :) :)

Tacksam för svar

Pålandetärlivet

hej, vi söker påfåglar inför säsongen 2015. någon som har att sälja, någon som vet någon? helst blå, inte vita. helst ett par, hona och hane. men det skulle gå med ägg också kanske, allt är av intresse!

Jarfelina

Hej.

Jag undrar om någon har några avelsägg till Påfågel att sälja.

Jag har fött upp påfåglar själv förr men efter att ha bott utomlands i 10 år så vill jag nu
börja igen. Jag inte speciellt orolig för att dom är känsliga då jag har vana av hela resan från ägg till vuxet djur.

Om du inte finns i Skåne som måste frakt vara ett alternativ

Annars kanske någon vet någon som har?

MVH

Rose-Marie Järf

AnnaGr

Kan någon uppfödare snälla ge mig tips om hur jag kan få mina påfåglar att stanna på gården? Har för andra gången på en månad fått hämta dom, några km bort....och varken jag eller fåglarna mår bra av detta :( hur gör ni andra??

Mvh Anna

Nikki Herrloff

Söker påfågelägg. Har sökt på Google men hittar inte närmare än 15 mil. Finns det någon som kan tänka sig att sälja och skicka ägg?
Mvh Annica


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

826 Gäster, 0 användare