Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  det här med el-agg.  (läst 1185 gånger)

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
det här med el-agg.
« skrivet: 29 nov-07 kl 18:40 »
Vad är det minsta vi bör ha egentligen.. Våra hagar delas av kor, får o hästar.. Behöver investera i en ny elaggregat nu..
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

christine

  • Inlägg: 1693
  • Bor i Skinnskatteberg, Västmanland.
    • Västmanland
Re:det här med el-agg.
« Svar #1 skrivet: 29 nov-07 kl 19:00 »
Vår nya är på 16 Joule. Används just nu till gris, får/get och kor. Ut på tråden finns nu 6-7 kv ström. Brukar i normala fall vara på 8-9 kv.

Ska lossa på understa tråden en av dagarna hos grisarna och fåren. Där det är 4-5 trådar.

Det beror på hur många km tråd du har i hagen, osv. Hur många jordspett har du? 1 spett per joule ska du ha.
Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.

 

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
Re:det här med el-agg.
« Svar #2 skrivet: 29 nov-07 kl 19:21 »
Jordspett är det bara att fylla på efter behov..

Det är kanske 4-5 km. vinterhagarna bara. Tre trådar.en extra tråd längs ner..men den är urkopplad nu.
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
Re:det här med el-agg.
« Svar #3 skrivet: 29 nov-07 kl 23:05 »
Jag använder mitt till både fåren och korna.

Har ett agregat som är på 22,5 Joule. Ut på tråden 16.1 Joule.

Det ska kännas när man går på det  ;D
så att det blir bara en gång på...

Mvh Rosa

PS Hästhagen har ett eget agregat till hästar.
« Senast ändrad: 29 nov-07 kl 23:06 av Rosa »
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
Re:det här med el-agg.
« Svar #4 skrivet: 30 nov-07 kl 13:17 »
Tänk hemska tanke om jag råkar vidröra det själv :o Håller på att dö av smällen från hästhagen.. :-[
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

674 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser