Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  vattenkoppar till får  (läst 1813 gånger)

Ull

  • Inlägg: 59
vattenkoppar till får
« skrivet: 12 sep-07 kl 17:50 »
Vi har tänkt dra in en elvattenkopp till fåren, men är osäkra på vilken typ av vattenkopp det skall vara.

Till hästarna väljer vi en elvattenkopp med pendelventil då dessa är lätta för hästarna att trycka på samt lätta att hålla rena.

Hur fungerar pendelventil till får? Bör man ha en flottörvattenkopp istället?

 

Henning

  • Inlägg: 706
Re:vattenkoppar till får
« Svar #1 skrivet: 12 sep-07 kl 21:43 »
Det är säkrare med flottörvattrnkopp. Det blir svårt att kolla om alla fåren llärt sig trycka fram vattnet i en kopp av annan typ eller om de får nöja sig med det som blr över efter dom som kan.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

777 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser