Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Skärpt kontroll av öronmärkning o journalföring  (läst 4818 gånger)

Lars-Göran

  • Inlägg: 740
  • Torup
    • Halland
Re:Skärpt kontroll av öronmärkning o journalföring
« Svar #20 skrivet: 16 sep-07 kl 18:41 »
Det låter helt riktigt det du säger,men alla håller nog med om att reglerna ej är solklara eftersom så många tolkar dem olika.
Det kan vi ju se här på detta forum,ex förprövning.
Tiden får utvisa vad som gäller för mig.
Hoppas de kommer hit i år,men antagligen så dröjer det flera år innan de kollar mig och mina 50 får.
Besök av länstyrelsen kommer vad jag har förstått (genom att kolla med andra djurägare) inte speciellt ofta. De jag har pratat med har haft 2-3 besök på 14 år.

Lars
Fåraherde på "fritiden"  55 blandrastackor


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

807 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser