Solcell på husvagn

Startat av javill, 05 Feb-26 kl 13:00

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

javill

Köpte ifjol en äldre husvagn att ha stående vid mitt fådda fritidshus. Fritidshuset är helt off grid, med utedass och vatten finns i en närliggande sjö. Fritidshuset är även mögelskadat pga att någon tyckt det varit en bra idé med laminatgolv och plasttapeter. Därav husvagnen som har kyl, spis och toalett. Tanken är att ha den stående vid fritidshuset och bo i den när det sakta fixas med stugan.

Hur som helst vill jag installera en/flera solceller på husvagnen för att kunna ladda mobil och dator och kanske annat och för att batteriet ska vara tillräckligt laddat för att orka dra igång gasolvärmen i husvagnen även sent i september när jag kommer dit en helg. Värme, kyl och spis går på gasol.

Jag undrar hur stor panel är lämplig? I dagsläget finns ett nytt fritidsbatteri, bör det vara två? Om jag exempelvis skaffar en 150 watts panel kan jag även använda en portabel på 30 watt som jag redan har? Alltså koppla in även den permanent?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Själv är bäste dräng

Jag skulle sätta upp minst 150W, gärna det dubbla. Och för enkelhetens skull så skulle jag välja flexibla som går att limma fast på taket. Och som du är inne på, gärna två batterier med frånskiljare emellan. När höstens mulna och korta dagar kommer så är det trevligt att kunna spara de få timmarnas produktion. Välj en regulator som tål några panelers uppgradering. Billigt på t ex Aliexpress.

Jag har drygt 600W (2st vanliga solpaneler till hus) på min skåpbil. De ligger på taket, så vinkeln till solen är ju inte den bästa på höst och vår (för att inte tala om vintern). Får ut ca 400W en solig sommardag, ca 70W en typisk höstdag och kanske 10W en vinterdag. Hade ett par hundra Ah batteri, men det har tyvärr lagt av pga slarv och avsaknad av bra urladdningsskydd. Blybatterier tål inte att man glömmer något på så att de blir för urladdade. Nu på vintern ger panelerna så lite att de inte orkar ett vanligt parkeringsljus över tid. Men detta system har hållit en vanlig 220V kyl igång från mars till oktober, och någon enstaka gång en kaffebryggare. Skall ersätta blybatteriet med Litium och komplettera med några böjliga paneler på ena långsidan.

Anders G.

Om du vet att du kommer ha husvagnen stående stilla vid huset finns ingen anledning att krångla med att sätta solpanelerna på husvagnen. Bygg en stadig ställning i bra läge och sätt panelerna där. Sätt upp ett par rejäla paneler av den typ som monteras på villatak.

Schwartz kalle

Normalt avgör max effekten och (även nominell effekten) på el prylar som du tänker använda watt talet på din inverter och sedan watt talet på invertern avgör Ah talet på batteribanken och Ah talet på batteribanken avgör både Ah talet på regulatorn och watt talet på solpaneler.

Serie koppla 30 watt med 150 watt är lönlöst så vitt jag vet.

Det är bäst att ha paneler fäst på en ställning som du kan rotera efter solen.

torbjorn

Att hålla på med mer eller mindre komplicerade lösningar för att rikta in solcellerna efter solen var på tapeten för 20-30 år sedan då solcellerna var mycket dyrare och sämre än idag. Numera lönar det sig inte att hålla på med sånt - varken kostnaden för en automatisk "solar tracker" eller besväret med att hålla på och flytta dem manuellt flera gånger per dag - det är enklare och billigare att skaffa mer solceller.

Själv är bäste dräng

Ja, och man sätter panelerna parallellt då man blandar.

Se dock upp Javill så den lilla och den stora panelen inte har olika spänningar.

Schwartz kalle

Ja Torbjörn har rätt, bäst istället att köpa mer paneler. Mitt problem är att jag är en minimalist och tänker så i alla avseenden, vill bara ha färre prylar och försöker istället ta maximalt ur från färre material. T ex jag har bara en vikbar 100 watt panel som är fäst på en gammal golv bräda i lodrätt läge, panelen är placerad lite mer än en meter ovanför på markytan på sydöstra hörnet på stugan på så vis kan jag rotera den från sol uppgången till solnedgången under alla månader under året. Kabeln har jag tröskat genom en fönsterkarm. Det är inte mycket jobb att då och då rotera den, man brukar ändå ha vägarna förbi den när man är hemma och när man inte ska vara hemma riktar man den mot det bästa fasta läget under den aktuella dagen.

När du köper regulator kolla gärna om den klarar av litiumbatterier! Det finns fortfarande en hel del bra billiga regulatorer som inte gör det. Den dagen du väljer ett gå över till litium slipper du då köpa ännu en till ny regulator.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

351 Gäster, 0 användare