Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Odla vall på gamla gärden?  (läst 561 gånger)

ultramarin

  • Inlägg: 5
Odla vall på gamla gärden?
« skrivet: 31 jan-26 kl 10:05 »
Vi har arrenderat 2 gärden på 1 ha vardera och funderar på att här så vall.
Det ena gärdet är ett skogsgärde med diken runt om, sluttande och  endast putsat varje år av kommunen som äger det.
Detta har tidigare varit använt men då för 30 år sen.
Gärdet är med i gamla historiska kartor från början av 1800-talet och där då brukat och beskrivs vara lerjord.
Här finns ingen sly växandes utan bara gräsväxtlighet som blir på ett oanvänt gärde.

Det andra gärdet har sly som vi nu tar bort, diken finns, och här har varit en äppelträdgård på 1 ha på 60-talet men därefter upprensats och endast putsats och ingen mer odling blev det här.
Gärdet putsas varje år av kommunen.

Vår fråga är om det är lämpligt att så vall på dessa båda gärden? Vi är nybörjare och inte drivna på detta! ;D

"Vi" är en pappa med 2 tonårspojkar på 13 och 15 år som skall driva detta.

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 15101
    • Östergötland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #1 skrivet: 31 jan-26 kl 11:45 »
Finns de som är bättre än jag på det här, men jag svarar utifrån en latmansmodell, och att du har några djur. Allt hänger egentligen på vad du vill ha för typ av vallproduktion och vad du har för utrusning. Två hektar är ju inte stort med dagens mått, men med lie och räfsa är det ju det.

Det första gärdet kan du testa att ta hö på, och sedan putsa eller släppa djur på efterbete på hösten. Blir nog magert men ok för får och hästar. Det andra går ju också att ta hö på, men där skulle jag släppa på djuren tidigare så slyet inte får chansen att klara sig.

skräptanten

  • Jane of all trades
  • Inlägg: 3979
  • Självhushållare på svennebanan-PRAO
    • Småland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #2 skrivet: 31 jan-26 kl 13:37 »
Vall går i princip att odla på all mark som går att bruka, dvs inte är för stenig, vattensjuk eller slybevuxen.

Vad har ni tillgång till för redskap och maskiner, eller tänker ni köra lieslåtter och hässjning? Vad har ni för förvaringsmöjligheter för hö/ensilage? Har ni någon gödsel att sprida på vallen? Och vilka djur ska äta höet/ensilaget?
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

ultramarin

  • Inlägg: 5
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #3 skrivet: 31 jan-26 kl 16:37 »
Tack för svar! :)
Vi har en mindre jordbrukstraktor, äldre harv, 2-skärig plog och vält samt slåtterbalk.....hövändare söker vi efter..
Hjälp får vi med balning och syftet med projektet är att pojkarna skall få tjäna ngn krona men framförallt lära sig och få göra det de tycker är kul!
Vi har inga egna djur utan sår nog vall för ko/får ...vet ej vad som är lättast att sälja häromkring.

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 15101
    • Östergötland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #4 skrivet: 31 jan-26 kl 21:40 »
Då känns det som att ni skulle plöja upp och harva, sedan harva och göra det fler gånger för att få ner ogräset. Bra träning för grabbarna att köra traktor. Sedan välja en fröblandning som får eller hästar gillar, för om det är småbalar hö ni tänker ta så är det de djuren ni ska sälja till. Hästfolk, men även de som har några få får är lättare att sälja småbal till, speciellt om det är smakligt. Då kan grabbarna göra affärer också. Stor skörd är inte så viktigt, viktigast att det blir torrt och fint.

ultramarin

  • Inlägg: 5
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #5 skrivet: 01 feb-26 kl 14:46 »
Ja vi får kika vidare på detta...kul är det...och intressant!

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 15101
    • Östergötland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #6 skrivet: 01 feb-26 kl 16:46 »
Finns ju som sagt de som är bättre än jag på det här med odling, men om du sår havre som skyddsgröda för vallfröna så kan grabbarna binda nekar och sälja till julen. Det ger rätt bra betalt, och ungarna får kanske smak för att jobba hemma en stund per år för att få egna pengar under studietiden.

skräptanten

  • Jane of all trades
  • Inlägg: 3979
  • Självhushållare på svennebanan-PRAO
    • Småland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #7 skrivet: 01 feb-26 kl 20:18 »
...och vill ni inte ha havre som skyddsgröda, utan vill skörda vallgräs redan första året, kan ni välja något ettårigt gräs. Typ westerwoldiskt rajgräs.

Första året kanske det blir knepigt att få tag på gödsel, om ni inte känner någon hästägare med ont om mark ( eller...hästägare har i princip alltid ont om mark och ingenstans att göra av gödseln, så det är mera frågan om ni känner någon hästägare redan nu). Andra året kan ni kanske få gödsel av den ni sålt höet till. Gödsling kommer göra märkbar skillnad i hur mycket ni kan skörda!
Vad gäller plöjning, alltså, plöja kan man göra med en liten traktor och 2-skärig tegplog, men det är inte säkert att det blir så bra plöjt. Det underlättar om ni kör sönder den förmodligen rätt kraftiga grässvålen med en tallriksharv (Kvernelands Skålsvans brukar gå att få tag på till en rimlig penning) före plöjning. Gärna efter plöjningen också. Eller ringer du närmsta storbonne/maskinstation som kör över era vallar med sin växelplog på en kafferast, typ.
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

kretslopp

  • Inlägg: 2356
  • mindre gård, nästan självförsörjande, pensionär.
    • Småland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #8 skrivet: 02 feb-26 kl 09:00 »
Du skriver att kommunen putsar vallarna varje år. Om gräset ligger kvar efter putsningen är näringsinnehållet förmodligen högt i jorden. Då är det egentligen bara att slå och ta till vara på höet. Det bör bli en skaplig skörd. Du har som sagt redan vallar. 
kretslopp

ultramarin

  • Inlägg: 5
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #9 skrivet: 02 feb-26 kl 16:25 »
Tack alla för bra svar!
Ja ettårigt gräs kanske vore det bästa då de vill skörda förståss samma år!
Vi har vår gamla traklor och redskap och hoppas det funkar som det gjort i alla år tidigare med de gamla grejjorna ;D
Kommunen slår ju varje år men det är massa ogräs och skit där som jag tror man behöver få bort för den nya vallen...rätta mig om jag har fel...
och....en skålsvans vore ju underbart om man kunde få tag på!
Vi kikar just nu på mängden utsäde och vad månadspengen räcker till! :D...så de lär sig oerhört mkt samt har fått ett jättekul fritidsintresse och förstår ju hur viktigt det småskaliga jordbruket också kan vara.

fri

  • Inlägg: 2823
  • Fråga om du vill veta
    • Östergötland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #10 skrivet: 02 feb-26 kl 22:11 »
Jag tycker absolut ni ska satsa på en flerårig vall, att ofta( i onödan) plöja och så nytt verkar oerhört resurskrävande.
"Du kan inte alltid stanna i din egen hörna av skogen och vänta på att andra ska komma till dig.
Du måste gå till dem ibland också"

skräptanten

  • Jane of all trades
  • Inlägg: 3979
  • Självhushållare på svennebanan-PRAO
    • Småland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #11 skrivet: 03 feb-26 kl 06:40 »
Jag gissar att det blivit missförstånd här. Jag förespråkar inte ettårig vall som plöjs och sås om varje år. Det jag föreslår är ettårigt gräs som skyddsgröda (som alternativ till exempelvis havre), som etablerar sig och växer snabbt för att trycka undan ogräs. De fleråriga vallgräsen sår man samtidigt som skyddsgrödan, men de är lite sena i starten och brukar inte göra något verkligt väsen av sig förrän år 2.
Proffsen brukar låta vallen ligga 3-4 år. Som månskensbonde kan man göra annorlunda. Men när vallarna blir uppåt 25 år är det för mycket lågväxande ogräs som tagit över, och de blir inte högre och kraftigare bara för att man gödslar. Gissa hur jag vet det  ;D .
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 15101
    • Östergötland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #12 skrivet: 03 feb-26 kl 09:47 »
Gissa hur jag vet det  ;D .

Kan det vara ett typiskt exempel på Alternativs undertext "PRAKTISK KUNSKAP OM SJÄLVHUSHÅLLNING"  ;D

Jag kan lägga till att skyddsgröda är ett stort plus för de dyra fröerna man vill så. Missade det första gången... ::)

 

kretslopp

  • Inlägg: 2356
  • mindre gård, nästan självförsörjande, pensionär.
    • Småland
SV: Odla vall på gamla gärden?
« Svar #13 skrivet: Idag kl. 09:16 »
Dom som köper mest hö eller rullbalar är hästägare, men dom brukar vara kräsna. Slåtterbalk till traktor kan vara svår att använda, lättare kan det gå med rotorslåtter.  Om du kan få fatt på någon sådan. Ska du rulla balar till ensilage och plasta?
kretslopp


 


 
Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Inloggade just nu

564 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser