Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Vill någon ha en tupp?  (läst 50 gånger)

Enhörningen

  • Inlägg: 3
    • Södermanland
Vill någon ha en tupp?
« skrivet: Idag kl. 10:55 »
Hej hej! I mars satte jag in 7 Avelsägg i en äggkläckare, men bara en wyandotte kläcktes  :-X, därför köpte vi två till små kycklingar som sällskap. De var två silveruddsblå, som båda blev tuppar. Jag bor i tätbebyggt område och får därför inte ha tupp, så vi var tvungna att avliva båda två :'(. Nu har min lilla kyckling Lilo som jag kläckte fram visat sig vara en tupp, som jag älskar så väldigt mycket. Men grannarna har börjat klaga på galandet kl 5 på morgonen men jag vill verkligen inte avliva.

Jag satte upp en omplacerings annons på blocket men har inte fått några svar, så - är det någon som skulle kunna tänka sig ta emot Lilo gratis?

Han är jätte snäll, lite blyg, inte alls dominant- han skulle aldrig utmana äldre tuppar. Han älskar matrester och kommer när man ropar. Han älskar människor när han väl är bekväm med dom. Han finns i Järfälla.

Svara gärna på inlägget om du är intresserad så kan jag berätta mer. Tacksam för allt. 🙏


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

567 gäster, 2 användare
Radar, torpjens

* Forum

* Om tidningen Åter



- Alltid lika härligt när åter trillar ner i brevlådan.
/EmelieT

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser