Mina tomatplantor sår jag från frö inne i ett brätte. De står i ett västerfönster och får gott om vatten och näring. När det börjar bli lagom varmt ute för att flytta dem till växthuset planterar jag om dem till 15 l hinkar med hål straxt över botten så jag kan vattna friskt utan att dränka dem och sen ställer jag hinkarna i växthuset.
Det stör mig att mina plantor alltid blir långa och slanka, även om jag köper busktomater, så långa så de gärna går av och kräver stöd av pinnar eller snören.
Hemmatomater är visserligen godare än köpe men jag undrar om de som odlar tomater professionellt håller på och binder upp dem eller stöttar dem med pinnar.
Är det normalt? Ska jag bara leva med det eller finns det tomater som inte blir så ömtåliga? Är det jag som gör något fel, i så fall vad kan det tänkas vara?