Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Stopp i krävan?  (läst 544 gånger)

Hanna Bakke

  • Inlägg: 3
Stopp i krävan?
« skrivet: 22 apr-25 kl 02:41 »
Jag har en höna som jag tror har stopp i krävan, hon har haft det ganska länge nu och äter/dricker som vanligt. Hon ser pigg och fräsch ut. Jag har gett henne olja och försökt ge massage. Kan det vara något annat?

Efwa

  • Inlägg: 313
    • Uppland
SV: Stopp i krävan?
« Svar #1 skrivet: 22 apr-25 kl 08:28 »

Det viktiga är ju att veta hennes symptom. Berätta, vad gör hon, hur ser hon ut, varför misstänker du just det?

Hanna Bakke

  • Inlägg: 3
SV: Stopp i krävan?
« Svar #2 skrivet: 23 apr-25 kl 07:56 »
Hon har svullen bröstkorg som en uppblåst rätt hård ballong. Hon brukar kura ihop sig eller sträcka på sig som om hon är obekväm (det är mycket möjligt att jag läser in för mycket i hennes beteende eftersom jag observerar henne mer än de andra) Men hon ser pigg ut, hon äter och dricker som de andra. Har visserligen inte sett henne bajsa men antar att hon gör det också eftersom hon haft så här ganska länge nu.

Efwa

  • Inlägg: 313
    • Uppland
SV: Stopp i krävan?
« Svar #3 skrivet: 23 apr-25 kl 13:07 »
Då är jag benägen att tänka som du, att hon kanske har stopp i krävan. Dock är ju bröstkorgen längre ner men jag tänker att du menar mellan hals och bröst.
Kolla på Youtube hur du kan göra. Jag har hävt en sådan på en av mina fåglar med massage två gånger per dag.

 

Hanna Bakke

  • Inlägg: 3
SV: Stopp i krävan?
« Svar #4 skrivet: 24 apr-25 kl 09:28 »
Tack, ska ta mig ett försök!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

509 gäster, 1 användare
Nock

* Forum

* Om tidningen Åter



- Å vilken härlig tidning
/Susanne

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser