Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Plåt som kaninburar  (läst 3224 gånger)

Tossefarmors

  • Inlägg: 254
    • Dalsland
    • tossefarmors gotlandskaniner
Plåt som kaninburar
« skrivet: 03 jun-21 kl 14:46 »
Har en massa plåt som bara ligger och skräpar. Nu funderar jag på att göra kaninburar av dessa. De blir ju stora burar, då plåten är både lång och bred. Är lite fundersam om det kanske skulle bli för varmt för dem. Någon som har använt plåt till bygge av kaninbur?

 

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 15106
    • Östergötland
SV: Plåt som kaninburar
« Svar #1 skrivet: 03 jun-21 kl 15:43 »
Tror det blir för varmt, och obehagligt kallt. Kaninpiss är rätt aggressivt mot plåt också.

Tossefarmors

  • Inlägg: 254
    • Dalsland
    • tossefarmors gotlandskaniner
SV: Plåt som kaninburar
« Svar #2 skrivet: 03 jun-21 kl 16:51 »
Ok, då får jag skippa det.


 


 
Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Inloggade just nu

782 gäster, 3 användare
fri, Radar, Ragatan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser