Surkål, underlig färg i den översta delen av burken!

Startat av CalamityJane, 07 Maj-19 kl 15:43

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 2 Gäster tittar på detta ämne.

CalamityJane

Så,  "påbörjade" en burk med surkål för över två månader sedan. Jag har använt vitkål, lök, vitlök och salt i en glasburk som rengjorts med kokande vatten.
Kålen verkar ha fermenterat som den ska, det finns inget synligt mögel och när burken öppnad luktar det "gott" eller typ som kål fast syrligt och matigt, inte dåligt iallafall.
I botten o upp till över halvvägs upp i burken är kålen med vätska lite mjölkigt grumligt och ljus, men det översta lagret kål är mörkare o mer transparent i utseende.
Burken har förvarats i skafferiet, ej kylen.
Min fråga: Är kålen ok att äta eller har något gått snett?
Läste en del recept som sa att burken skall stå rumstempererat och andra som rekommenderar kylen efter de första två veckorna!
Jättetacksam för tips!!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

398 Gäster, 0 användare