Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sänka varvtalet på träsvarv?  (läst 6003 gånger)

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14919
    • Östergötland
SV: Sänka varvtalet på träsvarv?
« Svar #20 skrivet: 02 maj-19 kl 20:31 »
Jag har inte svarvat med träsvarv sedan högstadiet, men kommer ihåg att man skall ha anhållet nära ämnet så det inte sker en olycka. När man svarvar med metallsvarv så sitter ju stålet fast, så man slipper den risken.

Svarva är kul, och i trä blir det vackert också. Lycka till!

Halte

  • Inlägg: 1106
    • Östergötland
SV: Sänka varvtalet på träsvarv?
« Svar #21 skrivet: 03 maj-19 kl 06:31 »
Jag har inte svarvat med träsvarv sedan högstadiet, men kommer ihåg att man skall ha anhållet nära ämnet så det inte sker en olycka. När man svarvar med metallsvarv så sitter ju stålet fast, så man slipper den risken.

Svarva är kul, och i trä blir det vackert också. Lycka till!

Jo tror det kommer bli kul. Gillar att arbeta med trä så det passar mig säkert. Har kikat på snart varenda Youtube-film runt svarvning medans jag renoverar verkstaden/garaget till modern standard. Så teoretiskt kan jag svarva ;D
"Fördomen har alltid sin rot i vardagslivet. Den gror på arbetsplatsen och i grannkvarteret. Den är ett utlopp för egna misslyckanden och besvikelser. Den är framför allt ett uttryck för okunnighet och rädsla."
- Olof Palme

simon.arvestrand

  • Inlägg: 857
    • Västerbotten
    • arvestrands
SV: Sänka varvtalet på träsvarv?
« Svar #22 skrivet: 03 maj-19 kl 13:33 »
Träsvarvning är kul. inte gjort det sen jag va i 15årsåldern. hade en "svarv" där man monterade en vanlig borrmaskin och fäste ämnet i, fungerade utmärkt, hade gärna haft en riktig


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1797 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser