Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Träna hoppning med kanin  (läst 1493 gånger)

Smultronblomman

  • Inlägg: 6
    • -
Träna hoppning med kanin
« skrivet: 28 feb-19 kl 21:15 »

Hej! Jag har en kaninhona på 1,1 år och en kastrerad kaninhane på 5 månader. Båda har visat intresse för hoppning och jag har tränat lite grand med honan Lillan. Kaninerna är utekaniner och bor i vår gamla lekstuga som vi har byggt om med utehage och allt. Jag skulle vilja träna hoppning med dem. Båda två är vana vid att gå i sele. Har ni några tips om hur man får dem att vilja hoppa ett hinder? Hur högt ska det vara? Hur får man dem att lyda? Vet att man kan ge dem godis när de klarar av ett hinder men det är bara Lillan som gillar det.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

583 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser