Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Glidbräda för rullstolsbunden  (läst 1525 gånger)

Berberis

  • Inlägg: 1778
    • Närke
Glidbräda för rullstolsbunden
« skrivet: 31 okt-18 kl 17:25 »
Vi har en bräda för övergången från rullstolen till ett bilsäte eller en möbel. Den passar en person som inte längre kan stödja sig på benen.
Den variant som kommunen erbjöd, var oduglig och rentav livsfarlig att använda. Något annat fanns inte, meddelades det. Då hämtade jag lite inspiration på internet, med Google + bilder. Sedan köpte jag ett hyllplan av limmad gran och tog fram min elektriska sticksåg. Resten gjorde vi mer eller mindre tillsammans. Se här vår alternativa glidbräda.

Måtten: längd 70 cm, bredd 30 cm, tjocklek 18 mm.
Ovansidan är avrundad, avfasad, slipad och lackerad för bästa komfort.
Urtagen för hjul och drivhjul är snett avfasade och urholkade på undersidan, för ökad stabilitet.
Undersidan är rikligt försedd med mjuk halkskyddstejp.

Brädan har nu använts i 2 år och den fungerar utmärkt. Sitthöjden är nästan rätt, men vi skaffade en förhöjningsdyna som underlättar.
(Men vad skulle ha hänt om vi inte haft möjlighet att tillverka detta hjälpmedel själva? Jo, då skulle vi sitta här och vänta på färdtjänsten. Med en egen - anpassad - bräda har vi ju mycket större frihet!)
« Senast ändrad: 31 okt-18 kl 17:33 av Berberis »

 

Berberis

  • Inlägg: 1778
    • Närke
SV: Glidbräda för rullstolsbunden
« Svar #1 skrivet: Idag kl. 18:15 »
Man är lämpligen 2 personer vi användningen; den handikappade och medhjälparen.
Brädan har fungerat i drygt 8 år utan mankemang, men den får bli ett kärt minne, sedan användaren gått bort.
« Senast ändrad: Idag kl. 18:25 av Berberis »

Schwartz kalle

  • Inlägg: 15
    • -
SV: Glidbräda för rullstolsbunden
« Svar #2 skrivet: Idag kl. 20:34 »
Den plastiga varianten som kommunen hade erbjudit er är för att flytta från rullstolen till bilsätet när rullstolen redan finns inne i bilen jämsides med bilsätet. Att anpassa bilen för att kunna rulla in rullstolen är något som man själv får bekosta, i vissa fall kan Försäkrings kassan täcka en del av den kostnaden. Vill eller kan man inte det är alternativet en kommun kan erbjuda är färdtjänsten. Så din bräda hade verkligen gjort en skillnad för att kunna fortsätta privat livet utan färdtjänst.

Hursomhelst känns det som du ville minnas någonting idag av den plötsliga uppdateringen.

Jag känner en äldre dam som har tofsar på håret trots att hon har så lite hår för att ha tofsar. Men en dag valde hon att berätta varför. Hennes bortgångne man som de hade levt en massa decennier ihop hade kommit i en dröm en gång och hade bett/beordrat henne att ha tofsar bara på en specifik dag men för henne har den specifika dagen inte tagit slut än idag, hon har tofsar på varje dag.

Dre

  • Inlägg: 67
    • Gotland
SV: Glidbräda för rullstolsbunden
« Svar #3 skrivet: Idag kl. 20:43 »
Beklagar bortgången Berberis!

Tänk vad din idérikedom och en brädbit förbättrat livet och givit äventyr i åtta år!



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

589 gäster, 7 användare (3 dolda)
ärt, javill, alternaiv, beekeepern

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser