Mikroplaster

Startat av torbjorn, 07 Sep-17 kl 11:27

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Berberis

Citat från: torbjorn skrivet 15 Sep-17 kl 10:12
Om man går tillbaks till före syntetfibrernas tid, så använde man ju aldrig hampa till kläder på den tiden heller. Den sortens fiber användes till grövre ändamål, förmodligen av mycket goda anledningar - rep, tågvirke, säckväv, kanske presenningar, kanske drivremmar och sadelgjord. Men aldrig till kläder och andra "finare" textilier, där var det istället lin och bomull som gällde.
Hampakläder finns redan.
På medeltiden gick de bemedlade omkring i kläder av ull, linne, siden. Bomull importerades också och blandades gärna med linne ("kyprad bomull"). Vanliga och fattiga människor fick nöja sig med kläder av hampa. Dessa kan inte ha varit så sköna mot huden.
Men varför anlägga ett historiskt perspektiv, när det är framtidens tyger det handlar om. Hampa kan göras mjukt, och blandas med andra material.

Trollmor

Plastätande bakterier verkar intressant!  Men vad händer när de ätit upp all plast?  Vem äter deras "lik", och vad händer sen?
Citat från: Berberis skrivet 15 Sep-17 kl 18:33Hampa kan göras mjukt
På ett miljövänligt sätt?
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

MissT

Nanopartiklar av plast som skadar fiskarnas hjärnor. Undrar om det även kan skada människans hjärnor? https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/plast-i-haven-forandrar-fiskars-hjarnor
Nanopartiklar av plast finns ju redan i dricksvatten på många platser i världen. Vet inte hur det är i Sverige.  :o  :o  :o

grimbart

Vi borde använda mer kläder i päls för miljöns skull.. och mer dun i klädesplagg och täcken istället för syntetmaterial.
Fjäderfän och kaniner

Håkan B

Citat från: MissT skrivet 20 Okt-17 kl 14:44
Nanopartiklar av plast som skadar fiskarnas hjärnor. Undrar om det även kan skada människans hjärnor? https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/plast-i-haven-forandrar-fiskars-hjarnor
Nanopartiklar av plast finns ju redan i dricksvatten på många platser i världen. Vet inte hur det är i Sverige.  :o  :o  :o
Ser man på samhället i stor så vet i fan om inte det stämmer ;)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

400 Gäster, 2 användare
Aika, alternaiv