Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  min bygganytttråd  (läst 3081 gånger)

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
min bygganytttråd
« skrivet: 26 apr-07 kl 13:53 »
funderar på att bygga nytt istället för att jävlas med rucklet jag köpte. Ska bli nytt mindre hus på högre mark.

Vad kandet kosta att få en 25kvm stor grop grävd som jag kan lägga singel i och markrör? Jag har sett många olika bud om hur mkt man måste gräva ur. Nu ska detta hus stå på väldränerad mark som är torr. Men jordmånen är lite åt det blöta hållet. Hur bestämmer jag hur mkt jag måste gräva ur?

Det nya ska stå intill det gamla, som rivs när materialet går åt til det nya. Det ledningar som finns i backen, vatten och avlopp, el. Hur finner man dem, hur djupt brukar sånt vara?

Det elskåp som finns på knuten nu, hur ska man flytta det, får man röra det ens?

Kan man plombera en tömd septik och låta den vara kvar?



manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:min bygganytttråd
« Svar #1 skrivet: 26 apr-07 kl 19:43 »
Planerar du en byggyta om ca 25 kvm? Kostnaden för att få grävt känner jag inte till, men med en minigrävare tar det en van gubbe max någon timma att gräva.

Hur har du tänkt dig grund? Leca på sula och sedan platta? Ska du inte dränera något alls runt byggnaden?

Rör och annat hittar du väl lättast genom att följa dem från "slutet" s a s. Rören ligger med lite fall mot brunn, så närmast huset brukar de inte ligga så väldigt djupt.

Elskåpet bör du ha en elektriker till att flytta åt dig. Däremot kan du dra all ny el inne i det nya huset. Be sedan elsnubben att kolla allting och göra alla inkopplingar i dosor och skåp, så vet du att allt är rätt.

Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
Re:min bygganytttråd
« Svar #2 skrivet: 26 apr-07 kl 19:47 »
ca 25kvm

vilken typ av grund är inte bestämt.

MIn tanke var att det kan gå rör och kablar i marken som man vill vara försiktig nog och inte gräva sönder. Det finns ett hus intill som har rör och ledingar dragna till sig.

Det går ju en starkströms kabel i marken som går upp i skåpen, får jag gräva upp den och förbereda flytten.

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:min bygganytttråd
« Svar #3 skrivet: 26 apr-07 kl 20:06 »
Ja, avloppsrör ex kan du ju förlänga, så det är ju smart att inte "banka på" hur som helt vid grävningen. Fast om du bygger på "rätt" sida om det nuvarande huset, lär du inte behöva oroa dig för trasiga rör. Jag menar, då ligger ju allting på andra sidan huset. Alltså på samma sida som ex brunn. (Jag förklarar illa, jag vet...)

Starkströmskabeln hade jag frågat mig för om. Den är väl mest troligt bara så lång så att den räcker fram till det nuvarande skåpet, så kanske får du be om en förlängning innan du gräver vidare till det nya bygget.

När det gäller ex telefonkablar i marken, kan du ringa Telia. De markerar med färgspray var ledningen går. Tror att det är kostnadsfritt. Kanske finns samma service för el, avlopp, vatten. Hör med någon på plan&bygg om det finns utmärkt på någon situationsplan över din fastighet.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

 

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
Re:min bygganytttråd
« Svar #4 skrivet: 26 apr-07 kl 20:11 »
alltid lika fiffig du manna!   :)

asså det nya huset kommer ligga så att jag tror man kan nå med det gamla elskåpet utan förl. av kabeln.

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:min bygganytttråd
« Svar #5 skrivet: 26 apr-07 kl 20:28 »
Fiffig är ordet, sa Bull.  8)

Om kabeln räcker från det nuvarande bygget till det nya, så tror jag inte att det är några problem att du gräver. Ta det lugnt och försiktigt bara...
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
Re:min bygganytttråd
« Svar #6 skrivet: 26 apr-07 kl 20:32 »
får ha gummistövlar på! :P

uffe66

  • Inlägg: 35
Re:min bygganytttråd
« Svar #7 skrivet: 27 apr-07 kl 13:51 »
http://www.kabelanvisning.com/kabelanvisningnew/default.asp             dom kommer och målar på backen om du vill.har för mig att det är gratis.

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
Re:min bygganytttråd
« Svar #8 skrivet: 27 apr-07 kl 13:55 »
tack, bra info!

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
Re:min bygganytttråd
« Svar #9 skrivet: 28 apr-07 kl 17:07 »
har nån lust att gissa vad ett 25m2 hus i lösvirke på plintgrund kan kosta att bygga? :) Inventarier har jag.

uffe66

  • Inlägg: 35
Re:min bygganytttråd
« Svar #10 skrivet: 28 apr-07 kl 19:08 »
http://www.byggahus.se/bygga/kostar_bygga.htm   .finns mycket info på byggahus.se

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:min bygganytttråd
« Svar #11 skrivet: 29 apr-07 kl 08:43 »
har nån lust att gissa vad ett 25m2 hus i lösvirke på plintgrund kan kosta att bygga? :)

Tja, enligt "mallen" kostar det ca 11000 pix/kvm (hej å grattis!), dvs 275000 kr, men då gör du inte ett spån själv. Drygt hälften av den summan är något annat än material. Låt säga att materialet kostar 125000 kr om du köper det hos din bygghandlare, så har du en ganska rejäl "rabatt" för att du gör jobbet själv. Om du sedan skippar bygghandeln och köper virket hos en såg ute i busken, får du ner priset ytterligare.

Rör, kablar, dosor etc hade jag inte köpt begagnat. Det är skönt med nytt och dessutom det som är billigast vid husbygge, så sparandet blir marginellt. Fönster och dörrar kan du kanske återanvända från ditt nuvarande hus?
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
Re:min bygganytttråd
« Svar #12 skrivet: 29 apr-07 kl 08:53 »
Tack för ditt resonemang Manna, det bekräftar det jag själv "räknat ut"! (gissat) :)

Jag satt och studerade prefab hus i går kväll och blev lite förtjust i sorselestugan, deras hemsa var dåligt fungerande med min ålderstigna dator, men en sån stuga för ca 30000 kunde jag faktiskt tänka mig. Lägg till lika mkt för isolering och väggar inne och lite lyx detaljer...kanske en altan oxå. I Brun lasyr kunde den vara fin med gröna eller blå foder? Fast lösvirke är mer macho!


manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:min bygganytttråd
« Svar #13 skrivet: 29 apr-07 kl 09:19 »
Fast lösvirke är mer macho!

Absolut! Så säger jag oxå!  8) ;D

Och med lösvirke är det du som är arkitekt. Jag hade nog fortsatt kolla på diverse färdiga lösningar, snott alla bra grejer (särskilt planlösningar där kök och bad ryms på tre kvm intresserar mig) och sedan skapat efter eget huvud.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

uffe66

  • Inlägg: 35
Re:min bygganytttråd
« Svar #14 skrivet: 29 apr-07 kl 11:27 »

Prins Tuvstarr

  • Redaktör
  • Inlägg: 1891
  • Var frukt har sin mognadstid.
    • Dalsland
Re:min bygganytttråd
« Svar #15 skrivet: 06 maj-07 kl 01:37 »
Bladhis här på forumet har bygget ett fint litet hus på 26 m2. Det gick på 150 000 kr.
http://www.alternativ.nu/yabbv2/index.php?board=26;action=display;threadid=14801;start=msg90184#msg90184

På hans hemsida finns bilder:
http://www.prastakvarna.se/

Björndalen – mitt blivande hem, timmerkoja 13,5 m², skog, grusväg, skogstjärn, ved, stearinljus, frukt, bär, nötter, frön, torkolla, tallsåpa, ull, lin, skinn, enkelhet, Thoreau, film, böcker, kreativ, glad … och världsfred.

Åter nr 1/13


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

580 gäster, 3 användare (1 dolda)
Sofie H Andreasson, Anders Flix

* Forum

* Om tidningen Åter



- En kanontidning på alla vis!
/Michael Andreasson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser