Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ta ympris i mars?  (läst 1404 gånger)

aston_sol

  • Inlägg: 237
    • Småland
ta ympris i mars?
« skrivet: 12 mar-16 kl 16:15 »
Varför ska man ta ympris under december till feb? Är det för att inte skada moderträdet då man inte bör beskära så sent?, eller är det för att ymparna tar sig sämre, eller är det bara jag som har blandat ihop det och det går utmärkt att ta ymparis nu i Småland?


MissT

  • Inlägg: 596
    • Västergötland
SV: ta ympris i mars?
« Svar #1 skrivet: 12 mar-16 kl 17:59 »
Beror ju lite på vädret när man kan ta ymparna. Dom skall ju vara i vila när dom tas. Så länge trädet inte börjat sava går det nog bra. Jag har tagit i mars något år, och förvarat i kylskåpet i fuktigt tidningspapper.

 

Ygdrasil

  • Inlägg: 61
    • Uppland
SV: ta ympris i mars?
« Svar #2 skrivet: 09 apr-16 kl 21:07 »
Det är vanligt att ta ympris tidigt av tre skäl:
1. Det skall inte skadas om vintern blir riktigt kall
2. Om man lagrar ympriset tillräckligt kallt, t.ex. i en sandhög i skuggan, kan man få trädet att vara längre i utveckling än riset. (trädet "väcker" ympen genom att trycka på med sav)
3. Plantskolor ympar ofta grundstammar under vintern för att nyttja tiden när man annars inte har så mycket att göra. Grundstammarna kan sedan planteras utomhus till våren när jorden reder sig

Med den nya typen av extremt töjbara plastband som andas (Fleico), där man lindar in hela ympen, inklusive ympstället, kan man både ympa hur tidigt som helst, bara det är plusgrader. Man kan även ta ympris från ett träd och sätta på ett annat vid samma tillfälle, ända fram tills dess att bladen slår ut


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

452 gäster, 1 användare
beekeepern

* Forum

* Om tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser