Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ruvtokiga hönor!  (läst 1014 gånger)

Hosiia

  • Inlägg: 25
Ruvtokiga hönor!
« skrivet: 10 apr-07 kl 22:22 »
Nu ruvas det för fullt i hönshuset, 6 av 9 Dvärgkochinhönor ligger och trycker. Alla redena är fulla, de har blivit  tokiga hela högen. ;D
Någon annan som har det likadant?
Sjusköterskestudent och lycklig ägare till dvärgkochinhöns.

 

Sally

  • Inlägg: 641
Re:Ruvtokiga hönor!
« Svar #1 skrivet: 10 apr-07 kl 23:46 »
Japp! Plockar jag äggen i redena, så lägger de ägg i trädgården. Plockar jag dem där går de över vägen in till grannen osv. Alla hönsen är som tokiga! Men jag kaaan ju inte ha hur många som helst... ;D...och det blir ju hur många som helst när alla får ruva. Lösningen är att låta hönorna ruva någon annans ägg- någon vars hönor inte är lika "liggevilliga". Det brukar fungera bra, men är lite tidigt än.

Sally
Går det...så går det!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

650 gäster, 1 användare
J.S

* Forum

* Om tidningen Åter



- Helt underbar lektyr. Läser hemma hos en släkting och tycker de är så bra. Gott o blandat!
/Sanna H

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser