Vi berättar inte för vem som helst att vi föder upp köttkaniner. De som vet det, är sådana man litar på eller sådana som kommit hem till oss.
Jag har känt en djurättsaktivist (dock inte militant). De tycker att det inte är någon skillnad på att äta en människa och ett djur och ser oss därför som mördare. De ger djuren mänskigt värde och ser en befrielseauktion som att de befriat ett djur från en kidnappare.
De tänker att vilda harar klarar sig, och har det mkt bättre än en "hare" i bur. De förstår inte att de bifogar skada. Oftast så verkar de inte bry sig om människor så mycket därför att de flesta är ju ändå mördare. Inte många skulle ömma för Hitler.
De liknar en Religion och går systematiskt mot sådana som de vet föder upp i första hand köttdjur/pälsdjur. Därför är väl industrier som Vreta kaningård mer utsatt än en privat Kaningård för egenbruk. Men så fort man gör reklam för sig så kan man ju råka illa ut.
Att filma kaningården brukar inte hjälpa så mycket, eftersom de är så duktiga på att maskera sig.
Kanske skulle ett larm som låter mycket och vara kopplat till en rörelsedetektor kunna hjälpa.
Annars tror jag att desto mer osynlig man är utåt sett, desto mindre är risken att råka ut för något.
Kanske kan man låsa med speciella lås för att hindra dem från att bryta sig in.
