Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Får på bete  (läst 3010 gånger)

Amelie

  • Gäst
Får på bete
« skrivet: 09 aug-04 kl 10:29 »
Hej!

Jag har en strandremsa i Sörmland som tidigare betats av kor, ca 50 st, på arrende. Nu ska arrendatorn sluta och vi kommer inte längre kunna ha kor på fastigheten. Min tanke är att ha får i stället. Det absolut bästa hade varit att få in får bara över sommaren på bete då vi själva tyvärr inte har tid för djurskötseln. Finns det något sådant; typ att någon med får kommer och lämnar över dem på sen-våren och sedan hämtar dem på sommarens slut? Är det någon som vet?

Amelie

Nilsson

  • Inlägg: 100
Re:Får på bete
« Svar #1 skrivet: 05 sep-04 kl 18:50 »
Vad jag vet så är det ganska vanligt! testa att annonsera ut betesmark i den lokala tidningen eller nått sånt! Eller sätt en lapp i närmsta granngårdsbutik!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

605 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser