Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Avmaskning ko med kalv  (läst 2228 gånger)

nicole12

  • Inlägg: 7
    • -
Avmaskning ko med kalv
« skrivet: 30 okt-14 kl 17:51 »
Hej
jag behöver att har lite hjälp.
Jag vill avmaskar mine Highland Cattle men på avmaskningsmedel stå att jag skal inte använda dette på lakterande mjölkkor.
Mine ko har ett kalv som drikker mjölk det betyder att hun är lakterande.
Heter det nu att jag kan inte avmaskar näste halv år eller liknande?? Eller är det bare för mjölkko som man säljar mjölk???
Hoppas att ni kan hjälpe mig. Kalven är nu 3 mnd.
Tack för hjälpen
Mvh Nicole

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: Avmaskning ko med kalv
« Svar #1 skrivet: 30 okt-14 kl 19:44 »
Varför tror du kon behöver avmaskas? Man brukar aldrig avmaska djur efter första betessäsongen.
Skulle inte tro att det är farligt för kalven utan det anses nog vara för mjölkkor som du skrev. 
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

666 gäster, 2 användare
Wes Jr, von tratt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser