Kompostjord?

Startat av morAkka, 21 Mar-07 kl 13:05

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

morAkka

Kan man sätta något förutom gurka direkt i kompostjorden?
Med andra ord: kan man använda kompostjord från trädgården direkt utan att blanda med något?

Skytten

Nja, tror inte det om du inte tänker odla nässlor. Tog i för kraftigt med hönsgödsel och kompostjord en gång i grönsakslandet, det blev nästan inget som kom upp.

Tomatfrö som hamnat i komposten bruka kunna gro.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Gryning

Jag tänker tvärt om, försöker sprida ut komposten i land, rabatter m fl ställen där den gör mest nytta som jordförbättringsmedel. Drygar också ut köpejord till krukor med bl a kompost.

morAkka

Tack för svar.

morAkka

Eulalia

Pumpa trivs mycket bra i komposten eller alldeles vid sidan om!
Slänger man pumpa-rens i komposten brukar det ju gro hur lätt som helst!

anette i bugared

Jag har provat att sätta förodlade solrosor i kompost/starkt gödslad jord. De fick de grövsta stammar jag sett och blommade rikligt o länge. Fick dock stöttas eftersom de blev så "tunga".

I år skall jag testa att sätta majsplantor ihop med solrosorna i  komposten.

I princip så kan man nog odla allt som gynnas av kväve i komposten. Gurka,pumpa, m.m. Deras stora blad täcker dessutom bra o motverkar ogräs. Men mot nässlor hjälper nog inget annat än grävning.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

Johannes

Nässlor går det bra att göra soppa på.Jag tror det innehåller järn.
Det finns nog annat man kan göra av nässlorna också om man har tid.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

698 Gäster, 2 användare
Magnus Nilsson, Sussare