Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Köpa begagnad fårsax?  (läst 4272 gånger)

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
Köpa begagnad fårsax?
« skrivet: 03 jun-14 kl 14:46 »
Jag hade tänkt att köpa en begagnad fårsax på blocket istället för att köpa en ny men man sparar ju inget på det.

En ny från lgprodukter, Constanta 4, kostar 3150kr, och på blocket finns 2 annonser (där jag bor) på Constanta 3, (äldre modell antar jag) för 3000kr. Tror inte köparen lägger på moms eftersom det inte nämns.  Köper man en ny får man dessutom garanti. Eller är det så enkelt som att säljaren inte fattar att man själv drar av momsen om man köper den ny?

Hur mycket är rimligt egentligen att betala för en "Constanta 3" begagnad?

http://www.blocket.se/jamtland/Farsax__Ullsax_54260589.htm?ca=3&w=1

http://www.blocket.se/jamtland/Trevliga_Far___div_utrustning_54244220.htm?ca=3&w=1

 

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
SV: Köpa begagnad fårsax?
« Svar #1 skrivet: 03 jun-14 kl 19:32 »
Den första länken är inte aktuell längre för den saxen är redan såld säger han, efter mindre än ett dygn på blocket. Jag fattar verkligen inte varför folk köper begagnat till samma priser som nypris.
De kan inte vara momsregistrerade så de kan inte kvitta momsen.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

788 gäster, 1 användare
skogaliten

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser