Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  halt tacka  (läst 1536 gånger)

purelyplatonic

  • Inlägg: 356
halt tacka
« skrivet: 05 maj-14 kl 21:28 »
Vår gute tacka har börjat halta. Det ser ut som att hon har en spricka på övre sidan av klöver.  Vad gör man åt detta? Läker det med automatik eller ska man behandla med något? Är det något smittsamt eller har hon bara skadat sig på något?

Solblom

  • Inlägg: 93
    • Västergötland
    • Tvågårdar
SV: halt tacka
« Svar #1 skrivet: 06 maj-14 kl 22:45 »
Hej!
Vi hade en tacka med klövböld den blöta sommaren 2012 och då sprack det upp under kronranden, där var sedan rann ut. Typiskt enligt veterinär att klövbölder spricker upp just där. Kan det vara det?

Vi valde att ta ut vet och tackan fick antibiotika plus att vi sprutade in jodopax första dagarna i "hålet"/sprickan. Hon blev bra och trots att klöven ser lite annorlunda ut nu, bredare, så har hon inte haft några problem sedan dess.
Mvh
Karin
« Senast ändrad: 06 maj-14 kl 22:53 av Solblom »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

496 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser