Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  vinterträdgård  (läst 1102 gånger)

Jakob

  • Inlägg: 1
    • Södermanland
vinterträdgård
« skrivet: 09 mar-07 kl 10:00 »
hejsan.
Förra sommaren var jag uppe i Tromsö o fiskade o upptäckte att hela älven var precis full av vackra flata stenar i alla tänkbara färger. Nu planerar jag att bygga en vintertradgård o vill använda stenarna till golvet. Är det tillåtet att föra in sten från Norge :-\? Eller är det någon som känner till någon svensk älv med dylika guldklimpar i? jakob  

 

javill

  • Inlägg: 11679
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:vinterträdgård
« Svar #1 skrivet: 09 mar-07 kl 14:27 »
Jag tror inte det är tillåtet att ta några stenar alls utan markägarens tillstånd men, det kanske du har? Om du fått stenarna gratis borde det inte bli tull på dem i alla fall men, annnars vet jag inte.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

613 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser