Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Purjolök  (läst 3639 gånger)

Håning

  • Gäst
Purjolök
« skrivet: 16 nov-13 kl 02:04 »
Kan man konservera purjo och hur går man tillväga is fall? Tacksam för svar Eder knäpp gök.

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Purjolök
« Svar #1 skrivet: 16 nov-13 kl 05:22 »
Nej, det är ingen bra idé, hur man än gör så blir det mos, som dessutom kan smaka bittert. Det bästa är att låta den stå kvar ute så länge som möjligt, den tål många minusgrader

enigma77

  • Inlägg: 33
    • -
SV: Purjolök
« Svar #2 skrivet: 16 nov-13 kl 06:57 »
Det går också att torka purjolök för att spara den längre ifall den inte kan stå kvar.
My Kik username is 'Enigma77' - add me!

Gilbert

  • Gäst
SV: Purjolök
« Svar #3 skrivet: 16 nov-13 kl 07:56 »
Gör det något om purjon blir mjuk eller mos om man t ex skall göra soppor på vintern? Eller ha den i grytor?

melongurka

  • Inlägg: 348
    • Västergötland
SV: Purjolök
« Svar #4 skrivet: 16 nov-13 kl 09:23 »
Jag sköljer av och skivar ner direkt i burk och fryser in. Perfekt till grytor,såser och pizza trots att den blir lite mjuk. Den goda smaken är ju kvar. Brukar även rotslå ett antal i balja med jord som jag ställer i växthuset, bara och hämta.

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: Purjolök
« Svar #5 skrivet: 16 nov-13 kl 09:43 »
Så gör jag oxå dvs sköljer, låter rinna av, strimlar och fryser, packar inte så hårt, i stora yougurtburkar sen kan man bara ta så mycket man behöver vid behov. Den blir lite sladdrig när den tinat men det har oftast mindre betydelse när den används i kokta eller stekta anrättningar. Fungerar inte bra i sallader etc för det krispiga försinner när den fryses.
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.

Hallstrom

  • Inlägg: 84
    • Blekinge
SV: Purjolök
« Svar #6 skrivet: 23 nov-13 kl 12:34 »
Man kan även mjölksyra purjolöken.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

831 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser