Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  var får jag tag på glycerin?  (läst 44280 gånger)

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
var får jag tag på glycerin?
« skrivet: 01 nov-13 kl 14:13 »
Står i bruksanvisningen på min gamla citronenbuss att man ska smörja listerna i dörrarna med glycerin på vintern. Nu har jag inte gjort det och det är kallt ute och dörren sitter som limmad fast, så man får dra upp den.
Antar att glycerin gör så att dörren och listerna inte suger fast i varandra.
Men var går det att köpa glycerin?

uffeoanette

  • Inlägg: 279
SV: var får jag tag på glycerin?
« Svar #1 skrivet: 01 nov-13 kl 14:30 »
Gogglade lite och glycerine kan man tydligen använda till det mesta från hudkrämer, snus till att förbättra smaken på sitt hemgjorda vin.... och smörja billister med ;D

 Apoteket Har haft det i sitt sortiment i alla fall för något är sedan

Finns även här:
http://kosmetikkompaniet.se/product.html/glycerol-veg-99?category_id=48

och här:
http://www.pgw.se/vinforbattrare-250-ml.html  (innehåller 99 % glycerin)

Hoppas du hittar något bra. Trist när man inte kommer in i bilen.
« Senast ändrad: 01 nov-13 kl 14:37 av uffeoanette »

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
SV: var får jag tag på glycerin?
« Svar #2 skrivet: 01 nov-13 kl 14:41 »
Jag har sett i ICA-affären härstädes, men minns inte riktigt när. Stog ihop med symaskinsolja, aceton osv. Jag köpte för några år sen ett kvarts fat, så jag har inte tittat på senare tid.


torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14096
    • Medelpad
SV: var får jag tag på glycerin?
« Svar #3 skrivet: 01 nov-13 kl 21:57 »
Det är inte konstigt om man inte hittar glycerin i affärer numera. Sedan ca 30 år är nämligen den korrekta benämningen glycerol eller, om man vill vara kemiskt formell av sig, propantriol. Ämnet har också ett E-nummer, E422. Tillgången bör vara god eftersom glycerol uppstår som biprodukt när man tillverkar biodiesel (RME).

Men för att smörja dörrlister på bilar föredrar man nuförtiden nån slags påstrykningssvampar med silikonolja, de brukar finnas på mackar och biltillbehörsfirmor. T ex http://www.biltema.se/sv/Bilvard/Ovrigt/Listskydd-361902/  eller http://www.jula.se/silikon-listfix-80ml-629084

Snowy

  • Inlägg: 329
    • -
SV: var får jag tag på glycerin?
« Svar #4 skrivet: 02 nov-13 kl 12:42 »
Tack för svaren, fick upp dörrarna- och låsen. De hade också frusit på bara en vecka. Härligt med gamla bilar :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

530 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser