Slippa räven

Startat av JennyoPatrik, 09 Okt-13 kl 11:23

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

JennyoPatrik

Vi har ett hönshus med hönsgård som är  rovdjurssäkrat. Men på dagarna brukar vi öppna upp så hönsen kan gå ut i en gethage med fårstängsel o el, vilket inte håller dom inne i hagen såklart och tydligen inte håller räven utanför hagen heller. Ett fårstängsel 1 m högt en el tråd ca 20 cm över marken och 2 trådar över elstängsel.  Så hur bör vi göra så räven inte kommer in i hagen.  Fler el trådar eller hönsnät ner till på fårstängslet.
Månskensbonde;)

Håning


Lönshult

Vi har en liten gård i sydvästra Småland. Här bor 30-talet tackor av blandat ursprung, ett 20-tal dito höns, två kattor, en hund och ett antal människor.

Nina W

Jag använder elnät och det funkar bra. Dom skulle lätt kunna flaxa över men i början gör jag en liten fålla och slänger elnät över och då lär dom sig att det inte går. Höns har så liten hjärna att sedan då man tar bort bärnätet och gör en mycket större hage så tror dom inte att dom kan rymma! Jag har Hedemorahöns som ju är en väldigt pigg hönsras som flyger bra jag har haft elnät i fem år och än har dom inte rymt och ingen räv eller grävling har tagit sig in.

skogsbonne

skjut räven så kommer den inte in :)

JennyoPatrik

Vi har hund, hjälper inte. Men är osäkra nu om det va räv denna gång.  Så många skadade,  och 2 borta. Hök, grävling finns det några  spår, tecken som tyder på det ena el andra?
Månskensbonde;)

sonja på slätten


"Många skadade"  brukar det bli när de angrips av en hund.
Och även av grävling.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.

Leineri

Jag skulle inte rekommendera elnätet. Min granne har det och tre lamm har nästan strypt sig i sommar (ja elen var på!). Troligen hoppar rovdjuret genom maskorna i fårnätet, så jag hade satt upp något finmaskigare. Hönsnät kanske kan gå om det sätts på insidan fårnätet, men annars kan räven riva sönder det för det är så vekt. Svetsnät säljs på biltema 25 meter (1 meter högt) för under 500:-. Det hade jag satsat på. Och gå runt o kolla så att det inte går att komma under nätet någonstans!

Nina W

Mitt elnät har små maskor längst ned, ungefär 5 x 5 cm och större högre upp men inte så stora att ens det minsta lamm kan få igenom sitt huvud. Men mitt första elnät hade större maskor - med det så kunde det nog ha hänt. Lammungar är lika dumma som små mänskliga ungar - minns inte sina misstag. Har dom fått stötar igår kan dom ärndå köra skallen igenom idag om det går... Snacka med någon fårägare som har hållit på med elnät länge om du vill veta mer. Vanliga stängsel måste vara nedgrävda en bit för annars gräver sig räven lätt under. Skulle nog bli för jobbigt att göra det runt en stor fårhage! Du vet, rävar är grävexperter som bor i gryt och det är ju grävlingarna också.

Men jag funderar, några eltrådar med stark el på utsidan av ett fårstängsel varav den nedersta på distansisolator och lågt ned -kanske 15 cm från marken. Skulle inte det hindra räven från att gräva sig in eller klättra över?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 117 Gäster, 1 användare
javill