Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kyckling vs Vaktel  (läst 981 gånger)

Teo!

  • Inlägg: 72
    • Uppland
Kyckling vs Vaktel
« skrivet: 13 apr-13 kl 17:08 »
jag ska kläcka kycklingar och undrar om man kan ha dom ihom med en liten grupp vaktlar? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Jag är en kille på 13 år som älskar fjäderfä av alla de slag. Avlar på dvk och Lakenfelder. Har även kinesiska dv vaktlar. Hantverk och finsnickeri är även en stor hobby! MVH Teodor

Teo!

  • Inlägg: 72
    • Uppland
SV: Kyckling vs Vaktel
« Svar #1 skrivet: 13 apr-13 kl 19:29 »
Ingen som vet???
Jag är en kille på 13 år som älskar fjäderfä av alla de slag. Avlar på dvk och Lakenfelder. Har även kinesiska dv vaktlar. Hantverk och finsnickeri är även en stor hobby! MVH Teodor

fraggla

  • Inlägg: 53
  • Var glad åt det lilla och skratta ofta
    • Närke
SV: Kyckling vs Vaktel
« Svar #2 skrivet: 13 apr-13 kl 20:24 »
Jag hade 4 vaktelkycklingar 2-3 veckor gamla i en stor kaninbur och försökte ha 3 nykläckta kalkonkycklingar där också det gick inte. Vaktlarna anföll och sprang i kull dem sedan hackade på dem.

 

Lilla Zoo

  • Inlägg: 605
    • Västergötland
SV: Kyckling vs Vaktel
« Svar #3 skrivet: 14 apr-13 kl 12:44 »
jag har haft hönskycklingar ihop med mina vuxna vaktlar, det blir lite rörigt första dygnet. sen har de lärt sig att bo tillsammans, mycket plats och en värmelampa som täcker stor yta har jag haft.
En konstnärssjäl som bor i husvagn, är odlare och hönsgalen...
Allt kan ha ett annat användningsområde,det är fantasin som styr....


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

630 gäster, 4 användare (1 dolda)
simon.arvestrand, Tur-Johan, eriksjos

* Forum

* Om tidningen Åter



Vilken underbar inspiration!
/Anneli Ullergård

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser