Hallå!
Jag och min sambo har precis köpt hus, ett fint flerfamiljshus med 4 lägenheter och i det ska vi bo med vänner, det är en liten trädgård och sådär till och jag har alltid närt en dröm om höns och nu har jag fått med sambon på banan också och de vänner vi ska bo med har absolut inte något emot höns.
Till saken hör att vår kommun tidigare har tillåtit höns inne i stan i samma område som vi bor i, men det har varit fristående villor och det är ju lite speciellt eftersom det är en näringsfastighet vi ska bo i trots alls och vi måste ju ha bygglov och sådant för ALLT vi ska göra, får inte ens måla om huset i någon annan färg utan bygglov :/
Men är det någon som vet om det ens är värt att ansöka om lov för att ha höns på gården eftersom det är ett hyreshus? Någon som har erfarenheter om detta?