Forum
Tidningen Åter
Startsida
Bilder
Oläst
Logga in
Registrera
Medlemskarta
Alternativ.nu
»
Djur
»
Getter
»
Getsjukdomar, skador & juverproblem
»
Hornbrott
Åter 2/25 ute nu!
122 artiklar om djurhållning till husbehov i Åter -->
Välkommen! För att skriva i forumet måste du
logga in först
. Har du inget konto går det bra att
registrera ett eller logga in med Facebook här
. Det kostar inget.
« föregående
nästa »
Skriv ut
Sidor: [
1
]
Gå ned
Författare
Ämne: Hornbrott (läst 1696 gånger)
Katten_J
Inlägg: 16
Värmland
Hornbrott
«
skrivet:
25 mar-13 kl 14:39 »
Hej alla getälskare,
Jag är (fram tills idag) en lycklig ägare till en liten dvärgget & roslagsfår-flock sedan i somras. Jag har varit rätt så anonym här på sidan. Istället för att skapa egna trådar med frågor har jag sugit i mig all information av er kunniga i andra trådar, och haft så otroligt mycket nytta av era kloka ord!
Även idag har jag (tyvärr) haft nytta av era klokheter, och behöver ju inte egentligen mer information än vad jag har fått ihop – men vill ändå dela med mig om lilla Ingrid och hennes hornbrott morse (hon är precis ett år, med 7-8 cm små horn).
Vid frukosten var allt bra, men när jag skulle till jobbet såg jag att hon blödde och med ena hornet på sned. Hon är sedan tidigare väldigt skygg, och är har lägst rang i flocken (svårt att komma åt med de andra sällskapssjuka i vägen). Jag gick in och sökte på trådar här, och ringde sedan veterinären på en gång. I byn där jag bor finns en smådjursklinik, och de tog emot henne efter konsultation från distriktveterinären. Hornet var i stort sätt helt av nere vid basen, så hon blev sövd (glad bara att överlevde det...) och vi skar av hornet. Efter en längre tid kompression på såret så tvättade vi och lindade om så gott det gick. Och nu är hon installerad i ensam i en box i granngårdens stall. De tyckte att vi kan avvakta med antibiotika, jag ska ha nära koll på henne istället. Jag är sjuksköterska och har bra koll på människor när de påverkade av infektioner, men getter har jag inte samma erfarenhet av. Och att hon är ensam i ett stall med hästar kommer bidra till att hon blir personlighetsförändrad. Men jag ska göra mitt bästa, och ringer veterinären vid första tecken på allmän påverkan.
Så, jag ville mest bara dela med mig av förmiddagens händelser (men ni får självfallet komma med goa råd), och samtidigt passa på att tacka er alla aktiva på forumet för er generositet med kunskap. Bifogar en bild på Ingrid när hon precis vaknat ur narkosen. Har ätit och druckit med god aptit efteråt.
Anna
Torptomten
Inlägg: 916
Ljuset lyser i mörkret ...
-
SV: Hornbrott
«
Svar #1 skrivet:
25 mar-13 kl 16:13 »
Det känns tryggt att Du tog henne till Vet med det samma!
Hur såg det ut vid hornets brottyta? Var det hål ända till hjärnhinnorna, genom kraniet? Vad tvättade ni med? (Det hade varit bra, för andra, om Du hade kunnat ta ett foto innan Ni lade på bandaget, men nu är det som det är.)
Personligen gillar jag inte hornbrott, då det är en stor generell risk för intracraniella infektioner. Utan antbiotika måste vården vara minitiös. Men det måste , enligt mitt huvud i alla fall, vara bättre att döda få, än flera microorganismer dvs en mannifest infektion.
Må Du reagera i tid, om det behövs, - och att allt går väl!
/Tt
Djurägare, medmänniska på landsbygden och en liten del av den oändliga Skapelsen.
Motto: Ora et Labora!
Trollmor
Inlägg: 10686
Måtte jag inte leva förgäves.
-
SV: Hornbrott
«
Svar #2 skrivet:
25 mar-13 kl 16:18 »
Vilken rivstart på ditt skrivande på Gettavlan! Och välkommen ska du vara. Liksom lilla Ingrid. Stackars liten, så groggy hon ser ut, men nyvaken och med konstig huvudvärk, så är det inte underligt.
Du kan säkert använda väldigt mycket av dina kunskaper som sjuksköterska när du tar hand om henne. Den stora skillnaden mellan getter och människor är våmmen, och den är ju inte inblandad här. Normal temperatur på getter ligger obehagligt nära feber, tumregel "allt som är över 39 grader räknas som feber". Men såklart vet du att det är skillnader både mellan individer och mellan olika tider på dygnet. Och att du ska kolla hur det utvecklar sig. Att det är direkt kontakt mellan hornets innanmäte och bihålan vet du synbarligen också redan.
Min gissning är att Ingrid blir lättare att hantera ju mer du håller på med henne i hästboxen. Inga tuffa kompisar som kör hornen i henne, lugn och ro, och alltfler erfarenheter av att Matte är en snäll person, som kanske till och med har godis i handen!
I en del fall går förändringen mycket fort från skyggt "rådjur" till "människoätare".
LYCKA TILL!!!
(Och medan jag skrev detta hann Torptomten också skriva. Han brukar ha användbara synpunkter på djursjukvård.)
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.
Katten_J
Inlägg: 16
Värmland
SV: Hornbrott
«
Svar #3 skrivet:
25 mar-13 kl 19:58 »
Tack för svar och stöd!
Jag tänkte ta en bild utan bandage, men blev inte tid till det. Nej, det är ingen synlig ingång till kranie/hjärnhinna. Eftersom det var så färskt och blödde på rätt rejält, tvättade vi endast med koksalt och rensade ut eventuell smuts, och lade sedan på sorbact-gel. Nu när jag kom till henne i eftermiddags hade hon såklart fått av sig allt förband (och ingen bild blev det då heller...). Men blödningen har avstannat, och hon ter sig precis lika pigg och hungrig som vanligt. So far so good. Men, jag tänker som sagt inte vänta ut en större infektion. Så vid första tecken ringer jag veterinären. Jag återkommer vid förändring/förbättring. Tycker själv att det är så intressant att få med slutresultatet i trådarna (jag som "tjuvläser" så mycket:)
Trollmor
Inlägg: 10686
Måtte jag inte leva förgäves.
-
SV: Hornbrott
«
Svar #4 skrivet:
25 mar-13 kl 23:35 »
Sorbact-gel. Då har jag lärt mig något nytt. Det är alltså något antibakteriellt som man lägger direkt på såret?
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.
Katten_J
Inlägg: 16
Värmland
SV: Hornbrott
«
Svar #5 skrivet:
26 mar-13 kl 16:42 »
Hej igen.
Stämmer bra med gelen!
Hon äter ok men är sig inte helt lik. 39,4 antar jag ska räknas som feber. Jag ringer veterinären!
Trollmor
Inlägg: 10686
Måtte jag inte leva förgäves.
-
SV: Hornbrott
«
Svar #6 skrivet:
26 mar-13 kl 17:00 »
Då håller vi tummarna! Enligt min erfarenhet är antibiotika, rätt använt, en livräddande gåva till hela skapelsen.
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.
Katten_J
Inlägg: 16
Värmland
SV: Hornbrott
«
Svar #7 skrivet:
28 mar-13 kl 23:11 »
Hej igen,
Jag ringde flera veterinärer och ingen tyckte det fanns något behov ännu att behandla med AB utan jag skulle istället övervaka henne nära. Så har jag gjort och hon mår bara bättre och bättre så här långt.
Håller med att AB är en fantastisk uppfinning och håller också med att det endast ska ges vid tydlig indikation. Annars har vi ingen längre kvar.
Glad påsk!
Trollmor
Inlägg: 10686
Måtte jag inte leva förgäves.
-
SV: Hornbrott
«
Svar #8 skrivet:
29 mar-13 kl 09:00 »
Då fortsätter vi att hålla tummarna för lilla Ingrid!
Kanske vi kan få se en bild av en piggare get snart?
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.
Katten_J
Inlägg: 16
Värmland
SV: Hornbrott
«
Svar #9 skrivet:
02 apr-13 kl 15:02 »
Igår var det en lycklig get som kom hem till sina kompisar
Såret ser jättefint ut, och tror att risken är låg att det slås upp.
Tack återigen för allt stöd!
Anna
Trollmor
Inlägg: 10686
Måtte jag inte leva förgäves.
-
SV: Hornbrott
«
Svar #10 skrivet:
02 apr-13 kl 15:28 »
Vad säger ni andra? Ska vi verkligen låta henne slippa visa oss en bild på den lyckliga hemkomna geten?
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.
Katten_J
Inlägg: 16
Värmland
SV: Hornbrott
«
Svar #11 skrivet:
02 apr-13 kl 15:35 »
Haha, ångrade så att jag inte filmade när jag kom hem med henne - när det var mycket spring & skutt i benen! Lovar en bild inom kort:)
Katten_J
Inlägg: 16
Värmland
Enhörning
«
Svar #12 skrivet:
03 apr-13 kl 18:27 »
Hej!
Som utlovat, en pigg och glad enhörning!
Kom på att jag tog en bild hos veterinären före vi skar av det - dock ingen närbild av själva skadan.
Anna
Trollmor
Inlägg: 10686
Måtte jag inte leva förgäves.
-
SV: Hornbrott
«
Svar #13 skrivet:
04 apr-13 kl 07:39 »
En sån skillnad Före och Efter!
Hellre enhörning än så ont!
Är det nån mer än jag som tycker att Ingrid ser
mycket
nöjdare ut Efter än Före, om man jämför de båda bilderna från veterinärmottagningen?
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.
Skriv ut
Sidor: [
1
]
Gå upp
« föregående
nästa »
Alternativ.nu
»
Djur
»
Getter
»
Getsjukdomar, skador & juverproblem
»
Hornbrott
Dela detta:
Inloggade just nu
591 gäster, 2 användare
eremit1
,
Nataks
Forum
Odling
Frukt & bär
Grönsaker
Växthusodling
Inomhusodling
Spannmål och foder
Fröodling
Övrigt om odling
Djur
Höns
Höns: Raser
Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar
Höns: Utfodring
Höns: Boende/hägnad
Höns: Sjukdomar och skador
Övrigt om höns
Andra fjäderfän
Ankor och myskankor
Gäss
Kalkoner
Duvor
Vaktlar
Övriga fjäderfän
Biodling
Kaniner
Får
Fårraser & avel
Dräktighet & lamning
Utfodring av får
Fårsjukdomar & skador
Hus, hägn & bete för får
Klippning & ullhantering
Fårslakt & tillvaratagande
Övrigt om får
Getter
Getraser & avel
Brunst, dräktighet & killning
Utfodring av getter
Getsjukdomar, skador & juverproblem
Hus, hägn & bete för getter
Mjölkgetter
Getslakt & tillvaratagande
Övrigt om getter
Getter finnes
Getter sökes
Grisar
Brukshästar
Kor
Arbetshundar
Arbetshundar: Avel
Arbetshundar: Uppfostran, utbildning & träning
Arbetshundar: Skötsel
Arbetshundar: Övrigt
Andra husdjur
Mat & tillvaratagande
Drycker
Bröd
Frukt och bär
Mejeriprodukter
Grönsaker, vegetariskt
Kött och fisk
Övrigt om mat och recept
Bygga & Bo
Bygga och renovera
Timring och stolpverk
Vatten och avlopp
Uppvärmning
Övrigt om bygga & bo
Hantverk
Skinn
Metall
Textil
Trä
Keramik
Övrigt hantverk
Övriga ämnen
Energi
Övrigt om alternativ energi
Fordonsdrift
Eltillverkning
Hemberedskap
Meka
Redskap, verktyg och maskiner
Hushåll
Ekonomi
Jakt och fiske
Skogsbruk
Örter
Allmänt om örter
Användning av örter
Odling och insamling
Annonser
Aktiviteter
Odlingsrelaterat finnes
Odlingsrelaterat sökes
Mark finnes
Mark sökes
Bostad sökes
Bostad finnes
Kollektiv för självhushållare
Djur sökes
Höns sökes
Hönsägg sökes
Övrigt fjäderfä sökes
Övriga ägg sökes
Grisar sökes
Får sökes
Getter sökes
Kaniner sökes
Kor sökes
Hästar sökes
Övriga djur sökes
Djur finnes
Höns finnes
Hönsägg finnes
Övrigt fjäderfä finnes
Övriga ägg finnes
Grisar finnes
Får finnes
Getter finnes
Kaniner finnes
Kor finnes
Hästar finnes
Övriga djur finnes
Övriga annonser - önskas
Övriga annonser - finnes
Jobb och tjänster
Kontakter
Ekobo-projekt
Utbildningar
Allmänt
Boktips
Support
Teknisk support
Forumets regler
Om tidningen Åter
- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna.
Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret..
/Maria Örni
Nya inlägg
Tång som gödselmedel
i
Övrigt om odling
[
Idag
kl. 09:35]
Ekologiskt foder till hyggligt pris?
i
Höns: Utfodring
[
Igår
kl. 17:10]
Gurkproblem
i
Grönsaker
[01 aug-25 kl 09:39]
Hur slå råg med lie?
i
Spannmål och foder
[01 aug-25 kl 07:03]
400 kr kvar till mat.
i
Ekonomi
[31 jul-25 kl 22:08]
Mf 4335 vill inte köra
i
Meka
[31 jul-25 kl 11:43]
Jos av morötter
i
Grönsaker
[30 jul-25 kl 10:29]
Hästar, väder och vind.
i
Brukshästar
[28 jul-25 kl 19:12]
Skillnad på electrolux assistenter
i
Bröd
[27 jul-25 kl 22:41]
Ramstorlek?
i
Biodling
[27 jul-25 kl 18:43]
Nytt i ditt landskap
För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in
eller
registrera dig
.
Nya annonser
Låt mig tälta på din mark
i
Bostad sökes
[31 jul-25 kl 21:02]
söker någon Tjej men vem?
i
Kontakter
[30 jul-25 kl 23:52]
Köper gärna kåda från gran och tall
i
Odlingsrelaterat sökes
[30 jul-25 kl 22:22]
Akademisk klassisk ridning ( Bent Branderup )
i
Jobb och tjänster
[28 jul-25 kl 19:27]
Dalarna
Fäbod i Dalarna söker människa
i
Bostad finnes
[27 jul-25 kl 10:36]
Dalarna
Fäbod söker någon att sambruka med
i
Kollektiv för självhushållare
[27 jul-25 kl 10:27]
Södermanland
Markplätt, vagn, stuga, torp eller liknande.
i
Bostad sökes
[26 jul-25 kl 22:59]
Myskänder bortskänkes
i
Övrigt fjäderfä finnes
[19 jul-25 kl 11:07]
Långsiktig bogemenskap
i
Bostad sökes
[19 jul-25 kl 08:29]
Sökes kärleken aka partner in crime
i
Kontakter
[18 jul-25 kl 21:18]
Användarnamn:
Lösenord: