Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad har ni vid fågelbordet i år?  (läst 1594 gånger)

Daniel Sörensen

  • Inlägg: 3005
  • Människan är naturens enda misstag.
    • Södermanland
    • Fotoalbum
Vad har ni vid fågelbordet i år?
« skrivet: 03 jan-13 kl 10:32 »
Vet inte om det finns en liknande tråd redan, isåfall kan väl denna tas bort eller så.

Nå, vad har ni haft för besök vid erat fågelbord i år?
Vi ha haft besök av Tallita, Blåmes, Talgoxe, Skata, Nötskrika, Nötväcka, Koltrast, Hackspett och en envis ekorre :) Tror det var alla.
« Senast ändrad: 03 jan-13 kl 21:26 av DanieӀ »
Tidigare bott på gård i Småland och på Gotland där jag ägnade mycket tid åt fjäderfäuppfödning och självhushållning.
Bor nu i lägenhet i Södermanland och spenderar dagarna med balkongodling, fågelskådning och fotografering.
Mina bilder finns på: www.flickr.com/danielmsorensen

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Vad har ni vid fågelbordet i år?
« Svar #1 skrivet: 03 jan-13 kl 10:45 »
Kråkor, Skator, Kajor, Råkor,  Pilfinkar, Talgoxar, Blåmesar, Rödhakar, Nötväckor, Entitor, Fasaner och Katter  ;)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

 

Fru Bergman

  • Inlägg: 61
    • Västergötland
SV: Vad har ni vid fågelbordet i år?
« Svar #2 skrivet: 03 jan-13 kl 14:12 »
Här finns alla de vanliga... talgoxe, nötväcka, blåmes, talltita, skata, koltrast + hackspett, stjärtmesar, domherrar och ekorren så klart!  :)
Jag passar på att påminna om fågelräkningen som kommer nu den 25-28 januari. Ornitologiska föreningens årliga "inventering"....

markusahelge

  • Inlägg: 17
    • Västergötland
SV: Vad har ni vid fågelbordet i år?
« Svar #3 skrivet: 03 jan-13 kl 14:22 »
Över femton domherrar samtidigt, två dagar i rad innan jul, det var en fin syn... Men hur är det, är det ovanligt numera med domherrar, eller inte?

Förövrigt är det de vanliga fåglarna här också, har mindre koll på exakt vilka... och rådjur. Fyra-fem nötskrikor på samma gång som ilsket jagar bort varandra är också en rolig syn.
Aspirerande månskensbonde på 55 ha skogsmark i sjuhärads utkant.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

573 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser