Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Fotogenlampan!  (läst 5948 gånger)

m.widemark

  • Inlägg: 2
    • Västergötland
Fotogenlampan!
« skrivet: 20 nov-12 kl 20:12 »
Hejsan!

Vad ska jag elda med i min fotogenlampa?
Vilka alternativa (gärna sotfria) lösningar finns?  :)

Vänliga hälsningar Måns
Äter ej kött...

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
SV: Fotogenlampan!
« Svar #1 skrivet: 22 nov-12 kl 17:22 »
Inomhus bör du använda lampolja, alltså ren paraffinolja. Den ger lite mindre "doft" än det mesta annat du kan elda med, men det är inte helt luktfritt. Prova att köpa på olika ställen för att hitta den sort som du tycker luktar minst.  Bättre är nog att använda lysdioder, kanske med batteridrift.

Det finns stora pampiga (och dyra)  fotogenlampor för takmontering som även har el dragen, hållare för stearinljus och lamphållare för glödlampor.

Kan vara svårt att hitta E14 LED-lampor som får plats. Avsedd för små vanliga glödlampor. Men det går...

http://www.fotogenlampor.se/default.asp?mod=product&cat_id=56,65&product_id=60954

Man kan också byta ut fotogenbrännaren till en E14 lamphållare på en del fotogenlampor. Med en lysdiod blir det en garanterat luktfri fotogenlampa, väldigt billig i drift också. Men rätt dyrt i inköp...   :-X

http://www.fotogenlampor.se/default.asp?mod=cat&cat_id=56,66
« Senast ändrad: 22 nov-12 kl 17:40 av sɹǝpuɐ »

DeadMan

  • Inlägg: 121
  • punken lever
    • -
SV: Fotogenlampan!
« Svar #2 skrivet: 04 apr-13 kl 19:11 »
Jag eldar med tändvätska funkar kanon!!💀💀💀
Mvh DeadMan
Bra musik ett måste Einstürzende Neubauten Dead Kennedys Audioslave
Tool Shellac Bauhaus Lobe m.m. Och friska författare som Sture Dahlstöm Mikael Niemi fack gubbar som snöar in på saker!!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

413 gäster, 4 användare (1 dolda)
Carolina, Nataks, LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser