Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:   Duvhök  (läst 960 gånger)

Jonte76

  • Inlägg: 219
    • -
Duvhök
« skrivet: 06 okt-12 kl 12:17 »
   Hade besök av Duvhök inne i min som jag trodde säkra hönsgård , nertill hårt spänt gunnebo nät längre upp spänt kyckling nät , o hela voljären täckt med Hönsnät .. o där uppe på taket har den troligtvis gått omkring på tacket så det blivit nåt trasigt i najtrådarna o sen krypit in :( lyckligtvis bara 1 tupp men tråkigt

 

LasseDalom

  • Inlägg: 1025
    • -
SV: Duvhök
« Svar #1 skrivet: 13 okt-12 kl 19:54 »
Det är ganska enkelt att hitta vart den har kommit in. Konstigt att den gett sig in i en så liten springa. Såg duvhöken på min hönsgård för några veckor sedan men den tvkade bra länge trots att hålet i nätettaket säker är 1 m. Det där tätar du nog ganska snabbt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

584 gäster, 2 användare (1 dolda)
Högnemobon

* Forum

* Om tidningen Åter



- Kvartalets höjdpunkt för mig, när det nye Åter kommer!
/Ann-Louise L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser