Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vetekli? Användningsområde?  (läst 4219 gånger)

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
Vetekli? Användningsområde?
« skrivet: 28 dec-06 kl 21:29 »
Såg en säck på granngården med vetekli, min fråga är vad har man vetekli till?? Vilken sorts djur, för jag antar att det är till djur då det säljs i säck?
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
Re:Vetekli? Användningsområde?
« Svar #1 skrivet: 28 dec-06 kl 21:38 »
Det maas nog olika djur med det, men vanliga är nog ko och häst. Fast har sett forskning på att det i själva verket inte är så nyttigt för just hästmagar som man kan tro. Kommer inte ihåg exakt vad det :-[ var men mig övertygade det om att sluta ge det. Nån som vet?
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
Re:Vetekli? Användningsområde?
« Svar #2 skrivet: 24 jan-07 kl 13:46 »
Är det inte så att det sätter lite väl mycket fart på magen kanske?
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

Iris

  • Inlägg: 270
  • www.skinnarbo.se
    • Uppland
Re:Vetekli? Användningsområde?
« Svar #3 skrivet: 11 feb-07 kl 18:33 »
Jag ger det uppblött till mina hästar. Har alltid hört att det är bra för magarna. Läste i dotterns Min Häst att det innehåller mycket fosfor och därför endast ska vara 20% av hela kraftfodergivan. Kan det vara det kanske?

kanske ska sluta med kli... jag ger ju betfor oxå och det är ju oxå bra för magen....


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1206 gäster, 1 användare
Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser