Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Till alla stressade pepparkaksbagare  (läst 1526 gånger)

Marieberg

  • Gäst
Till alla stressade pepparkaksbagare
« skrivet: 21 dec-06 kl 19:59 »
Hej alla ni som ännu inte hunnit göra slut på pepparkaksdegen, och som inte har lust att stressa med pepparkakor i sista minuten!

I år gjorde jag följande när jag märkte att jag varken hade tid eller lust att kladda med mjöl och pepparkaksmått:

500 g pepparkaksdeg knådades med 1 dl mandelflagor. Degen formades till en rektangulär klump och stoppades in i frysen.
När klumpen frusit togs den fram igen, och fram plockade jag även osthyveln och började hyvla små ojämna, tunna mandelpepparkaksbitar.
De oregelbundna bitarna lades på bakplåtspapper och stoppades in i ugnen i 175 grader i 5-10 minuter.

Det blev jätttelyckat och gick racerfort!
« Senast ändrad: 22 dec-06 kl 20:42 av Ior »

Skogstrollet

  • Inlägg: 251
    • Skåne
Re:Till alla stressade pepparkaksbagare
« Svar #1 skrivet: 22 dec-06 kl 16:32 »
Och har man inte ens "tid" till detta men ändå vill ha god doft i huset, så köp färdiga pepparkakor och grädda dem i ugnen en kort stund - sprider doft och julglädje även det  ;)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

495 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Höjdpunkt när tidningen kommer, väldigt bra tidning
/Jenny

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser