Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Mineraler till många hästar - mineralsten?  (läst 8116 gånger)

Vilderness

  • Inlägg: 328
    • Norrbotten
SV: Mineraler till många hästar - mineralsten?
« Svar #20 skrivet: 16 apr-12 kl 14:51 »
Fast man har gjort undersökningar på det och hästar kan inte känna vad de behöver mer än salt av mineraler och att sött är gott.
När det är salt och melass i mineralbaljorna så är risken att mineralerna blir överdoserade och vissa mineraler kan i stor mängd bli giftiga. Hästen äter ofta ur baljorna för det är sött eller saltbehov.

Det finns också undersökningar/forskning som visar på att hästar inte kan reglera sitt saltbehov själva... ;)
American Painthorse, American Quarterhorse, Cocker Spaniel, Wyandotte, Bärbuskar, Trädgårdsland och Örtmedicin!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

589 gäster, 1 användare
Oskari

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser