Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bilder på lantraser till Åter  (läst 1200 gånger)

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
Bilder på lantraser till Åter
« skrivet: 13 feb-12 kl 17:48 »
Jag har blivit ombedd av Petter mfl att skriva lite om lantraser i tidningen Åter. Tänkte göra ett försök. Om du har någon bra bild på någon eller några av våra lantraser så kan du maila den till mig på ronny@kackel.se. Petter ville ha bilder på alla lantraser, men det blir kanske för omfattande. Vi får se vad det blir av det här. Men ska säkert bli bra, med lite hjälp från er sida. Om ni skickar bilder så kan jag inte ta emot mer än 10 mb åt gången. Skicka bara "bra" bilder och förminska dem helst inte. Runt 1 mb är fullt tillräckligt för tryck i tidningen.

Allmogefår har jag inte många bilder på. Det gäller inte bara får. Gotlandskaniner där man ser variationen skulle också sitta fint. Men alla lantraserna är av intresse. 
« Senast ändrad: 13 feb-12 kl 17:52 av Ronny »
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

566 gäster, 2 användare (1 dolda)
tuslus

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser