fel på bondbönsplantorna?

Startat av Tobbes matte, 09 Jul-11 kl 09:57

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Tobbes matte

Nu har jag sökt runt i forumet på bondbönor utan att hitta något svar så jag hoppas att någon har smarta tips..

Mina fina bondbönsplantor växer och blommar för fullt (första sommaren som jag odlar bönor) men blommorna svartnar nerifrån och upp. Har ju förstått att löss kan gå på toppen men topparna är mestadels friska även om jag har fått toppa någon enstaka pga löss. Problemet är de blommor som sitter längst ner på stjälken. De blir svarta, skrumpnar och jag kan inte se att det kommer att bli några bönor där... :( Blommorna högre upp på stjälken är fortfarande vita och fina men om det är ohyra eller lokal sjuka kanske jag ska ta bort de svartnade, skrumpna blommorna för att inte riskera att bli utan bönor helt?? Eller är det helt normalt att blommorna svartnar?

Såg i någon gammal tråd en kommentar som jag tolkade som att de kan svartna just när bönskidan håller på att komma fram men då borde jag väl iaf se någon liten antydan till skida?  ???

Någon som har några tankar på detta?

ChristinaR

Det stämmer bra att de vissnar (svartnar) nedifrån och uppåt och då utvecklas bönskidorna. Men de är väldigt små till en början, vänta några dagar och se vad som händer.

Jag sådde mina i månasdskiftet april/maj och de längsta bönskidorna är 8-10 cm nu och jag hoppas kunna provsmaka om ett par-tre veckor. De minsta bönskidorna är åas knappt synliga. Så ha du is i magen och avvakta!

Tobbes matte

Ah, tack för snabbt svar.  :) Då ska jag ha is i magen.   ;D



Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 502 Gäster, 0 användare