Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  navelbrock hos kattunge  (läst 3476 gånger)

myggholken

  • Inlägg: 48
  • www.myggholkenjokkmokk.se
    • Lappland
    • myggholken
navelbrock hos kattunge
« skrivet: 21 aug-06 kl 10:28 »
En av våra små fina kattungar har navelbrock. Enligt veterinären är det endast en kosmetisk åkomma och behöver inte åtgärdas.Har lite svårt att tro på det, eftertsom det hänger riktigt som en påse under magen på henne. Någon som varit i samma sits? Vad gjorde ni och hur mycket kan en sådan operation kosta i så fall? Hon är nu bara 5 veckor och tyvärr oförsäkrad. Vill inte ta bort henne , men vill inte heller att hon ska lida. Långt till nästa veterinär här uppe, men är det nödvändigt så får jag leta reda på någon som åtar sig att operera henne.
elizabeth

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
Re:navelbrock hos kattunge
« Svar #1 skrivet: 21 aug-06 kl 16:44 »
Hej

Jag har en honkatt som är 1½ år nu och hon föddes också med rejält navelbråck.

Hon har inte haft ont av det, och hör och häpna vid ganska så precis 1år ålder så var det borta av sig själv!
Det hade jag aldrig trott...

Jag skulle vänta tills kattungen är 1 år och se om det växer bort annars får du fundera på då om du vill operera eller inte då.

Mvh "Grimla"

Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

myggholken

  • Inlägg: 48
  • www.myggholkenjokkmokk.se
    • Lappland
    • myggholken
Re:navelbrock hos kattunge
« Svar #2 skrivet: 21 aug-06 kl 16:49 »
Tack så jättemycket. Då törs jag avvakta med gott samvete. Min lilla tjej mår också jättebra. Glad och pigg och äter som hon ska. Busar med syskonen, så hon verkar ju inte direkt lida av det hon heller. Jag avvaktar!! :D
elizabeth

HP

  • Inlägg: 193
    • Ångermanland
Re:navelbrock hos kattunge
« Svar #3 skrivet: 06 sep-06 kl 12:14 »
Vet inte om det gäller samma på kattungar, men på valpar med navelbråck rekomderas det att man försiktigt "masserar in" bråcket ett par gånger/dag...
Kanske kan vara nåt?!
If You Run You'll Just Die Tired

marie_c

  • Inlägg: 101
    • Värmland
Re:navelbrock hos kattunge
« Svar #4 skrivet: 09 sep-06 kl 09:14 »
Du kan ju ta det samtidigt som du kastrerar henne. :)
Nu med egna kor!

Anemon

  • Gäst
Re:navelbrock hos kattunge
« Svar #5 skrivet: 15 okt-06 kl 17:15 »
En katt med navelbråck ska absolut inte ha kattungar. Enklaste är att operera bråcket i samband med kastereringen, det är vanligt att man gör så.

myggholken

  • Inlägg: 48
  • www.myggholkenjokkmokk.se
    • Lappland
    • myggholken
Re:navelbrock hos kattunge
« Svar #6 skrivet: 21 okt-06 kl 11:56 »
En katt med navelbråck ska absolut inte ha kattungar. Enklaste är att operera bråcket i samband med kastereringen, det är vanligt att man gör så.

självklart ska hon inte ha ungar. Hon har nu fått ett eget hem och de kommer inte att avla på henne. Operation kommer att göras om det visar sig nödvändigt. Tack för alla svar och tips!!!
elizabeth


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1179 gäster, 2 användare
Berberis, Erik Forsman

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser