Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ryatacka med fyra lamm!!  (läst 1661 gånger)

Eufemia

  • Inlägg: 446
    • Skåne
    • Naturlig Dressyr
Ryatacka med fyra lamm!!
« skrivet: 29 mar-11 kl 21:47 »
Jag vet inte hur vanligt/ovanligt det är men min fina rya-tacka har fått tre tacklamm och ett bagglamm. Alla såg ungefär lika stora ut vid födsel och nu är de fyra dagar gamla och skuttar runt och diar allihop!  Behöver jag stödutfodra lammen??
Tackan får havre+fårpellets 1/2 liter x 3.  Hon får bra hö och bra ensliage i fri tillgång.
 
Brinner för Naturlig Dressyr och Natural horsemanship. Uppfödare av Brittisk Korthår. Kindahöns och ryafår!

 

javill

  • Inlägg: 11667
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Ryatacka med fyra lamm!!
« Svar #1 skrivet: 29 mar-11 kl 22:38 »
Ja, jag hade stödutfodrat lammen. Kanske inte redan nu om alla får äta men, med lammpelletts så fort de kan äta det. Tycker att redan trillingfödda blir små jämfört med en eller tvåfödda. Fast då har vi gotlandsfår.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Eufemia

  • Inlägg: 446
    • Skåne
    • Naturlig Dressyr
SV: Ryatacka med fyra lamm!!
« Svar #2 skrivet: 01 apr-11 kl 22:21 »
Ok, när ungefär kan man ge dem pellets?? En månad??
De verkaar iaf pigga och glada och ungefär lika stora än så länge. De är ju drygt en vecka nu.
Brinner för Naturlig Dressyr och Natural horsemanship. Uppfödare av Brittisk Korthår. Kindahöns och ryafår!

Charlotte

  • Inlägg: 5285
    • -
SV: Ryatacka med fyra lamm!!
« Svar #3 skrivet: 01 apr-11 kl 22:35 »
 Börja ge dem lammpellets på en gång, det är bättre ju förr dom lär sig att smaka på det.
Fixa en lammkammare dit bara lammen kan komma in.
                           Mvh
                        Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

Skiftestads

  • Inlägg: 305
    • Norge
    • Min blogg
SV: Ryatacka med fyra lamm!!
« Svar #4 skrivet: 01 apr-11 kl 22:57 »
Jag vet inget om din fårras, men min lilla erfarenhet är att det finns en risk for jurbetennelse när tacken har många lamm som diar hela tiden.
Jag hadde firlingar i fjor som jag stödutfodrade med "Pontus" mjölkerstatning. Jag skulle nog ha gett dom lammpellets också.. Tyvärr fick tackan jurbetennelse så alla blev kopplam. Dom blev likevel "stora", snitt på mer än 20 kg i slaktvikt  ::) 
« Senast ändrad: 01 apr-11 kl 23:00 av Skiftestads »
Bor på et småbruk på västkusten av Norge, med barn, mann, katt, islandshästar, höns, får och kaniner.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

469 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser