Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Frusnafrö  (läst 2484 gånger)

roger

  • Inlägg: 69
Frusnafrö
« skrivet: 21 mar-11 kl 22:09 »
Påverkas grobarheten på frö som har legat ute under vintern?

Huggare

  • Gäst
SV: Frusnafrö
« Svar #1 skrivet: 21 mar-11 kl 22:48 »
Tjena Roger. Kan inte det bero lite på vad för frön det är kanske? Vissa frön har ju ett behov av en köldperiod, minns inte vad det heter nu men äpplen bland annat. man får ju helt enkelt fejka en vinter för vissa frön. Skulle tro att om man kan odla dem på friland här borde dem väl tåla ligga ute en vinter så länge dem inte har varit fuktiga. Prova gronings test så har du svaret.

Dalton

  • Inlägg: 147
    • Dalsland
SV: Frusnafrö
« Svar #2 skrivet: 21 mar-11 kl 23:10 »
Stratifiering kallas det, vissa frön kräver det för att börja gro. Så jag håller med föregående talare om att du får prova.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

532 gäster, 4 användare (1 dolda)
Kjell Haften, Nataks, Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som alltid mycket nöjd. Stycket med "Att ta vara på en gris" var kanon på alla sätt! Gillar nybörjarbreven mycket.
/Marie Mårtensson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser