Deutsches Vollkornbrot (tyskt fullkornsbröd)
750 g grahamsmjöl
5 dl vatten el. sojamjölk
1 ts salt
1 tl kummin
100 g linfrö (grovt malda)
100 g solrosfrön (el. efter behag, går lika bra med pumpafrön o. dylikt)
1 jästtärning
+++
1) Blanda mjölet, linfrön, saltet, vatten, kummin och solrosfrön. Blanda väl.
=> Degen ska vara mera som en fast smet, den får inte vara för fast! Mera som en kaksmet, typ "hällbar" (fast inte fullt så flytande heller)
2) Låt stå degen /smeten på ett varmare ställe över natt. Täck över.
3) Nästa dag tillsätts jästen. Låt degen /smeten jäsa som vanligt. (Vanligt = det måste synas att jästen har fått upp farten)
4) Smörja in en bakform väl (olja). En rund kakform utan hål i mitten duger bra. Häll smeten /degen i formen.
5) Fukta handen och smek degen tills ytan är alldeles slät.
6) Ta "en klunk" olja i handen och fetta smetens /degens yta.
7) Baka i 220 grader och 60 min.
=> Pinnprovet ("ingenting får fastna på pinnen") bestämmer när brödet är klar.
8 ) Forma ur brödet och lägg det på ett galler. Låt svalna helt. Skär inte i brödet så länge det är varmt, det måste "sätta sig". Skärs det i brödet medan det är varmt klibbar veteproteinet fast på kniven och smular sönder snarare än att den skär. Så ha tålamod. Brödet vinner av det.
Den som vill kan gärna experimentera med ättiksprit (10-12%) för att få en låtsassurdeg. Doseras då matskedsvis.
Brödet ska ha en fast och knapprig skorpa med en tjocklek på 2-3 mm.
Brödet är en delikatess när det röstas. Tex: lägg lite brieost på en skiva, lägg en tomatskiva ovanpå osten. Rösta i ugngen tills tomaten är stekt och osten får läckra, bruna "blåsor". Krydda sedan med ingenting annat än oregano och salt. Eller ät som det är: knapprig i kanterna, saftig i mitten. Det är vår standardfrukost här faktist ... och många gånger blir det kvällsmat av det också. Mums Mums!
Surdeg gör vi också, två sorter kan man säga. När degen förs vid olika temperaturer blir den sur av antingen ättiksyre- eller mjölksyrebakterier. Den ena är surare än den andra. Båda smakar gott. Men vardagsbrödet är alltså det här Vollkornbrot.
/Martin
PS: Vi som gör sojamjölken själv använder kliet ("Okara") bla. som extra tillsats i våra bröd. Vi tycker att upp till 2 dl blöt och färsk sojakli är helt okej att ha i.