Fenix kycklingstart vs. Allfoder

Startat av Juppepinne, 16 Dec-10 kl 10:30

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Juppepinne

Jag handlar allt foder till mina kycklingar på Granngården eftersom det är det enda stället i närheten som säljer foder.
Igår var jag där och skulle köpa Fenix kycklingstart, men det fanns inte och skulle antagligen inte komma in mer förrän någon gång nästa år. Jag frågade de som arbetade där vad jag kunde använda istället och deras svar var att enda skillnaden på kycklingfodret och Allfodret var storleken på bitarna. Stämmer verkligen det? Trodde att det fanns kalk i allfodret och det ska man väl inte ge till små kycklingar? Det kycklingfodret jag har kommer räcka i någon/några veckor till så än är det ingen panik. Kycklingarna är 2 veckor nu.
27-årig tjej som bor på landet på en liten gård tillsammans med min sambo, vår hund och massa hönor och tuppar.

Ulric Eriksson

Ger alltid Allfoder till kycklingar. Mosa pelletsarna lite i handen bara så det blir mindre bitar.

Grimla

Citat från: Juppepinne skrivet 16 Dec-10 kl 10:30
Trodde att det fanns kalk i allfodret och det ska man väl inte ge till små kycklingar?
Det är inte kalk i Allfodret, det är därför viktigt att man ger snäckskal om man ger Allfoder till vuxna höns.

Citat från: Juppepinne skrivet 16 Dec-10 kl 10:30Jag frågade de som arbetade där vad jag kunde använda istället och deras svar var att enda skillnaden på kycklingfodret och Allfodret var storleken på bitarna. Stämmer verkligen det?
Kycklingar behöver protein och lysin för att få en bra fjäderdräkt och normal tillväxt.  Allfoder har ett mycket lägre lysininehåll och även ett mycket lägre proteininehåll än kycklingfodret..
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

ieenilorac

Det finns allfoder start också, avsett för kycklingar. Tillverkas av lantmännen, tror jag, så därför brukar det alltid finnas på deras butiker.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Grimla

Citat från: ieenilorac skrivet 16 Dec-10 kl 11:37
Det finns allfoder start också, avsett för kycklingar. Tillverkas av lantmännen, tror jag, så därför brukar det alltid finnas på deras butiker.

Lantmännen har inga butiker numer.
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

ieenilorac

Citat från: Grimla skrivet 17 Dec-10 kl 12:41
Lantmännen har inga butiker numer.
Nej, just det. Det är ett elände med vilka foderbutiker som hör ihop med vilken leverantör, och prissättningen är också väldigt olika, även bland dem med samma leverantör och/eller samma företagsnamn. Svårt irriterande.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Azoo-Lina

Det är Lactamin som  tillverkar fodret som säljs på Granngården och i Lantmännenbutiker (finns en i Hörby åtminstone  ;) )
Att dom sedan har bytt namn och kedjor osv på sina butiker är kvalificerad varumärkesförstörelse och katastrofdålig företagsvård.... Men det är ju ett annat kapitel...
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 024 Gäster, 1 användare
gorlan