Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur länge BEHÖVER ungar mamman?  (läst 8323 gånger)

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« skrivet: 10 jun-05 kl 14:04 »
Hej!

nej, jag undrar inte när jag kan sälja ungarna..

Jag har en hona här som har utvecklad abscesser på huvudet senate veckorna och nur verkar de har nådd tår-näskanalen, dvs. andningsförmågan på ena sidan nosen är nedsatt pga var som sitter där.  Henne kull är 27 dagar idag och om hon inte hade ungar skulle jag nog sätta stopp för lidandet.  
Hur länge BEHÖVER ungarna dia för att klara sig? De har förstås börjad äta annat foder, men..  räcker det? Den rekommenderade blandningen av grädde, mjölk och havregryn står orörd.. kan jag våga att ta bort mamman utan att riskerar ungarnas liv?

Tack för alla råd / synpunkter.

Januschka,
sorgsen tittande på sin favorithona
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

Tjotten

  • Gäst
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #1 skrivet: 10 jun-05 kl 14:54 »
Det var sorgligt det där!

Jag skulle själv ej våga ta bort hona förren tidigast vid 7 veckor om jag skulle vara säker på att ungarna klarade sig. Kaniner är otroligt kännsliga djur och just vid 4-5 veckors ålder ska vara en av de känsligaste tiderna i en kaninuges liv.

Tycka till och hoppas att de klarar sig!


Anette

  • Inlägg: 785
  • Bor på landet i Skåne
    • Skåne
    • Solgläntan, livet på en gård
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #2 skrivet: 11 jun-05 kl 00:07 »
Hej!

Jag hade nog väntat lite till för ungarnas skull. Försök ha honan kvar i alla fall en eller två veckor till. Sedan går det nog att skilja dem åt om de äter hö och annat foder och är fina i hullet. Jag vet att djuraffärer helst vill ha ungarna vid sex eller t.o.m fem veckors ålder för att de ska vara så små och söta som möjligt (lättsålda). Detta är ju naturligtvis helt fruktansvärt men jag menar att de ungarna klarar sig ju.

Lycka till

Anette

...when the last individual of a race of living things breathes no more, another heaven and another earth must pass before such a one can be again.

William Beebe

Charlotte

  • Inlägg: 5285
    • -
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #3 skrivet: 11 jun-05 kl 00:15 »
 Jag har klarat en femveckorskull där mamman dog knall och fall, dessa ungar fick aldrig något annat än pellets och hö. Jordbruksverkets regler säger väl tidigast avvänjning vid 6 veckor, så då måste dom väl klara sig?
 Men jag förstår ditt dilemma, det är ju inte kul om mamman ska plågas... Jag har hört att man brukar ge lammnäring som extramat till både mor och barn där kullarna är stora, kanske det går att prova om ungarna vill ha det? Fungerar detta så är det nog barmhärtigast att ta bort mamman så fort som möjligt.
 Hoppas det löser sig!
                      Mvh
                   Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

Tjotten

  • Gäst
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #4 skrivet: 11 jun-05 kl 07:47 »
Jag vet att djuraffärer helst vill ha ungarna vid sex eller t.o.m fem veckors ålder för att de ska vara så små och söta som möjligt (lättsålda).

Jag har aldrig sålt till djuraffärer själv så jag har inte stött på detta, men det är ju helt fruktansvärt!
Hade kunna förstå det (men ej accepterat det) om de hade vait mer "färdiga" när det föddes, men kaninerungar är ju som små känguru ungar som ligger i mammas ficka och måste få växa till sig lite extra innan de hoppar ut. Ska man jämföra med ett djur som redan har päls och se när de föds så ligger kaninungar 2 veckor efter.

Det finns väl två sidor på myntet: när det är möjligt att lämna mamman med livet (förhoppningsvis) i behåll (som i detta fallet) och när det är bäst för ungen (och där tvistar de lärda också ;)). Är det någon skillnad på små och stora raser? Jag har bara egna erfarenhet av stora raser en en väninna som både har Jätte och Löwen (de är väl ganska små) säger i alla fall att Löwen ungarna både kommer ur boet tidigare och att de är mjölkavvänjda tidigare, kan det ligga något i det eller är det en tillfällighet?

Jag skulle nog ta dag för dag och bara hoppas på det bästa, lycka till Januschka.


« Senast ändrad: 11 jun-05 kl 12:41 av Tjotten »

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #5 skrivet: 11 jun-05 kl 12:24 »
Tack för alla svar som har kommit hittills..

Det altså 28 dagar nu att ungarna föddes.. de  äter korn och pelletts och grönfoder.. mjölkprodukter som jag har rörd ihop enligt recept står orörda...

Mamman andas svårt, håller huvudet uppåt för att ha det lättare.. en vecka ska jag titta på?? *storsuck* Vet ej om jag klarar av det..

Tack så hemskt mycket för råd, tipps och sympati!

Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

Charlotte

  • Inlägg: 5285
    • -
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #6 skrivet: 12 jun-05 kl 15:55 »
 Usch, vad sorgligt :'( Men jag är säker på att du fattat rätt beslut, vi har ju vårt ansvar för att djuren inte ska behöva lida. Och ungarna verkar ju trots allt ha kommit igång med fast föda...
 Håller tummar och tår :)
Mitt tips om mjölkersättning är Lammnäring (som finns att köpa som pulver i hink på Granngården). Jag har aldrig provat att ge kaninungar någon ersättning, men jag har hört att den ska vara bra.
  Lycka till!
                   Mvh
                  Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

Bondmoran

  • Inlägg: 485
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #7 skrivet: 12 jun-05 kl 16:09 »
Så tråkigt !

De är alltså 4 veckor nu och äter själva. De borde kunna klara sig. Det är så typiskt för bara en vecka sedan hade jag en bok om dvärgkaniner med just ett recept på mjölkersättning till kaninungar.
Men jag skrev inte av det.

Till marsvin vet jag en del uppfödare som köper sempers färdiga välling och ger till marsvinsungar som behöver ett tillskott.

Jag ger djur som av olika anledningar är dåliga/svaga druvsocker i dricksvattnet. Ger snabbt energi så de brukar komma igång med ätandet igen.

Om inte ungarna har en bolåda kanske du kan ge dem något annat till skydd på natten. På dagen är det bättre om de inte sitter och kurar. Allternativt kan du bygga upp en liten avskärming med en hötuss.

Om du ger dem nått annat att äta så är det magarna du ska vara observant på. Så de inte får diarre.

Det som är a och o när det gäller föräldralösa ungar är värme och näring.
Kalla ungar har inte en fungerande mag-tarmkanal och har svårt att kunna ta upp näringen. Men då gäller det oftas mycket små ungar/nyfödda som inte kan hålla värmen själva.

Kolla på följande länk
home7.swipnet.se/~w-77537/kavel.htm

under stödmata finns några olika förslag på mjölkersättning.

Du kan även söka på mjölkersättning kanin på Googel

Håller både tummar och tår för att det ska gå bra.

Hälsningar
Bondmoran




Glad sunkmorsa med stor familj.
Äter veganskt, älskar månen och går barfota.
Bevarar lantraserna helsingefår, jämtgetter, gotlandskanin, mellerudskanin, gammelsvensk dvärghöna, stora ölandshöns och blekingeanka. Jag lyssnar när djuren talar.

Tjotten

  • Gäst
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #8 skrivet: 12 jun-05 kl 19:38 »
Om du skulle kunna få tag på opastoriserad mjölk från någon bondgård så ska det funka har jag hört. Jag har ej behövt använda det till ungarna men när min jättehona dog och ungarna bara var 1 vecka så fick de flytta in hos fostermödrar som jag gav det till för att stimmulera fram mer mjölk hos dem och så funkade det men jag har hört att man kan ger det direkt till ungar också. Men mina var ju så små att de inte kunde dricka själva ur skål ännu. Som tur var har 7 av 8 ungar klarat sig och idag är de 5 veckor.

bondelinda

  • Inlägg: 1741
  • Stöd globalt - handla lokalt
    • Västergötland
    • Svingsåsen
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #9 skrivet: 13 jun-05 kl 21:28 »
på mitt jobb råkade de gräva upp ett vildkaninbo, ungarna kan inte varit mer än 10-12 dagar. Jag matade dem med sempers mjölkersättning (som man ger spädbarn), de började äta vanlig mat ganska snabbt. Tyvärr dog tre av fyra med det var senare, när de åt själva.
Litet småskaligt jordbruk med brukshästar. Gårdsbutik öppen ons 15-18 lör 10-15. Kaninkött, honung, bär, ägg, potatis, mensskydd, ekologiska garner samt miljövänliga och naturliga hud- och hårvårdsprodukter från Eilas och tvättnötter från tvåleriet. www.svingsasen.se

Beorn

  • Inlägg: 45
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #10 skrivet: 20 jun-05 kl 21:26 »
Jag har det senaste året läst det mesta som finns om kaniner (bla på internet) det innefattar bla de "brolier"kaninuppfödningar som amerikanare, italienare och australiensare utför. Där avvänjer man systematiskt ungarna vid 28 dagars ålder. Sedan äter ungarna uteslutande pellets. Enligt annan literatur, så får vildkaninsungar "flytta" hemifrån vid ca 28 dagars ålder....Därför att mamma får nästa kull. Honan parar sig ( i vilt tillstånd) inom 10 dagar efter kullens födsel. Jag är mycket säker på att dina ungar, ALLIHOPA, kommer att klara sig. Dvs du behöver inte massa stödmjölk eller dylikt, utan bara vanlig kaninmat!
Vi hörs  ;D

MVH B

 

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
Re:Hur länge BEHÖVER ungar mamman?
« Svar #11 skrivet: 05 maj-06 kl 15:52 »
Lite sent påkommet men bara en still undran Januschka ..hur gick det sen? Överlevde ungarna?
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

529 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Makalöst mysig och lärorik tidning för en som tycker om återbruk och självhushållning!
/ PW

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser