Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Syrehalt i kupan?  (läst 990 gånger)

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
Syrehalt i kupan?
« skrivet: 20 mar-10 kl 19:34 »
Rätta mig om jag har fel!

Har fått för mig genom att läsa någonstans att binas ämnesomsättning minskar då de går i klot och koldioxidhalten ökar. Detta är ett sätt att gå i dvala vilket minskar förbrukningen av foder under vintern.

Men vad blir då konsekvenserna om man har nätbottnar som verkar vara det rådande idag? Jo ventilationen ökar vilket torde öka syrehalten i kupan.

Nu kanske det är lite för tidigt att dra några slutsatser men vi invintrade 5 samhällen. Alla med nätbotten. På ett av samhällena har botten flyttat sig i förhållande till genomföringen i väggen på vår paviljong med följd att det inte varit någon öppning i flustret. Döda bin har satt igen nätbotten. Ett annat samhälle hade jag glömt  :-[ varroainlägget (en plastskiva). Till följd att botten var helt tät och bara lite ventilation kom in i flustret. Kondens hade gjort att det fanns stora istappar inne i kupan! I dag när det var varmare ute så var det just dessa två samhällen som var ute och verkade vara mest pigga.

Liten fundering bara - är välventilerade bottnar verkligen det bästa alternativet?

 

Edward.

  • Inlägg: 3134
  • A NOBLE SPIRIT EMBIGGENS THE SMALLEST MAN
    • Gästrikland
SV: Syrehalt i kupan?
« Svar #1 skrivet: 21 mar-10 kl 01:01 »

Idag såg jag ett av mina bin . Hon satt på flusteret tittande runt lite sen började hon flyga en liten tur på ca 30 cm i en båge och sen tillbaka in i kupan.
Tittade på den bredvid där låg det en del döda bin fram för flusteret.
I snön var det endast ett få tal senaps märken.
Tänkte till baka på den första bin . Hon var klok tittade ut fanns bara snö ingenting som blommade så jag förmodar att hon gick tillbacka in i värmen och väntade på en varmare dag med lite utslagen sälg.
Såg ingen bin vid den andra kupan men det måste vara liv i den för någon hade städat ut de döda kamraterna. Tempen blev +9.8 C idag fast har man fått över 3.3 meter snö så tar det sin lilla tid innan det smälter bort.


Ventilerad bottnar är förmodligen bra.
Bina stannar inne längre . När de har väntat 5 månader på att skita så kan de vänta några dagar , veckor till i väntan på bättre väder och finna blommer.
 En sak är klart våren är på väg men inte här ännu.     mvh mr bart  :P
"Fastän det är väldigt gott att äta honung, så finns det ett ögonblick alldeles innan man börjar äta den som nästan är ännu bättre." Nalle Puh


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

710 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser